• Wednesday June 26,2019

Зародження і історія легкої атлетики. Історія легкої атлетики в Росії

Спорт у всі часи привертав величезна кількість людей, які намагалися перевершити своїх конкурентів і довести, що можливості їх тіла набагато вище ніж противників. Висока тяга до змагань привела до початку проведення Олімпійських ігор, що включають найпопулярніші види спорту. Потім, в залежності від силових навантажень різних змагань, почалося створення категорій, що і породило важку і легку атлетику.

Деякі моменти історії Олімпійських ігор складаються з легенд, природно, це буде так, адже зародження спорту відбувалося понад 2 тисячі років тому, коли люди сприймали все інакше, що, звичайно ж, вплинуло на історію легкої атлетики.

Історія розвитку легкої атлетики

Змагання проводилися всюди і на протязі всього існування людства, але в давнину люди були зацікавлені виключно вихованням воїнів, здатних з мінімальними втратами приносити перемоги в боях. Військовий інтерес до виховання фізично розвинених чоловіків поступово став перероджуватися в спортивні ігри, основними змаганнями в яких були на витривалість і силу. З цього моменту і почалося зародження легкої атлетики.

Перший переможець спортивних змагань легкої атлетики (за підтвердженими даними) - кухар з міста Еліди на ім'я Кореб, який в 776 році до нашої ери швидше за всіх пробіг дистанцію в 1 стадії (близько 192 метрів).

Легка атлетика в стародавній Греції мала відмінності від сучасних змагань, наприклад, зараз диск для метання важить 2 кілограми для чоловіків і 1 кілограм для жінок, але в давнину диски були різні практично за всіма параметрами:

  1. Застосовувалися різні матеріали (дерево, метал і бронза).
  2. Зовнішній вигляд у них також змінювався (по невизначених причин).
  3. Найголовніша відмінність - це вага, який варіювався від 1, 25 кілограма до 6, 63.

Одним з найпопулярніших змагань серед уболівальників було метання списа, що, швидше за все, пов'язано з військовим напрямом даного виду спорту, а решта змагання збирали зменшилась кількість шанувальників, але входили до складу Олімпійських ігор через перевірки можливостей тіла і духу людини.

Сучасна легка атлетика

Стародавні Олімпійські ігри дуже сильно відрізнялися від того, що ми спостерігаємо зараз, за ​​рахунок впливу людей, їх віри і відносини до змагань.

Історія розвитку легкої атлетики в сучасному вигляді почалася в 1837 році. Сучасними змагання з «легким» видів спорту стали після проведення в Англії першого змагання з бігу на 2 кілометри. Чемпіонат проводився серед учнів коледжу міста Регбі, а вже після цього почалася популяризація в інших установах і містах: Оксфорд, Лондон, Кембридж та інших. Потім до ігор починають додавати і інші змагання: 1851 рік - стрибки у висоту і довжину з розбігу, 1864 рік - метання ядра і молота, біг з перешкодами і інші фізичні змагання.

У 1865 році в Лондоні утворився перший в світі атлетичний клуб, який домігся проведення чемпіонату країни з різних видів спорту. Через 3 роки Нью-Йорк підхоплює ідею Британських спортсменів і організовує власну асоціацію, що починає популяризацію змагань на материку Нового Світу.

Інші європейські країни зрозуміли трохи пізніше, що спорт привертає величезну кількість людей, і почали проводити змагання з 1880 року, а до 90-му році того ж століття вся Європа вже була у «влади» спорту.

Змагання з легкої атлетики, після початку популяризації, проводилися виключно всередині кожної країни, і тільки в 1896 році в Афінах провели справжні Олімпійські ігри, які складалися з 12 різних змагань і включали кілька країн.

Американські спортсмени легкої атлетики були підготовлені на вищому рівні практично за всіма видами змагань і отримали більшу частину медалей, з того моменту вони приїжджають підготовленими і лідирують за цими видами змагань.

Америка показала відмінний результат на перших Олімпійських іграх і після цього утримує лідируючі позиції за кількістю переможців, але вже не в такій кількості, так як інші країни зрозуміли важливість даного заходу і готують майбутніх чемпіонів за власними програмами.

Історія виникнення легкої атлетики зберігає безліч чемпіонів, але більше всіх пам'ятають перших переможців: Р. Юрі (чемпіон 2 і 3 Олімпіади зі стрибків з місця), Ортер, Матіас, Торп і Оуенс (чемпіони з потрійного стрибка олімпіади), Корженевский (чотириразовий переможець по спортивної ходьби) і інші переможці, які назавжди залишаться першими, так як з них почалося зародження сучасних ігор.

Досягнення спортсменів легкої атлетики

Спочатку організатори, спортсмени і вболівальники просто раділи і запам'ятовували досягнення, але трохи згодом почався бум не тільки на перемогу, але і на досягнення кращих результатів за всю історію ігор.

Протягом всього часу проведення ігор постійно встановлюються нові рекорди легкої атлетики, але відмінність між ними полягає в тому, що основна маса - це незначні показники, які були подолані відразу; інші були побиті через десятки років; але є ті, які до сих пір не може перевершити жоден спортсмен.

Перший світовий рекорд, який залишався найкращим протягом 20 років - це стрибок американського спортсмена в довжину (8 метрів 90 сантиметрів), але найцікавіше, що попереднє досягнення було на півметра менше.

Історія марафону з бігу має більш серйозне досягнення, яке не в силах перевершити донині - це забіг на 100 і 200 метрів. Рекордсменом у цій дисципліні була американська бігунка Флоренс Гріффіт-Джойнер, яка побила відразу два результату: 100 метрів вона пробігла за 10, 49 секунди, а 200 метрів всього за 21, 34 секунди.

В Олімпійських іграх сьогодні не залишилося важких змагань, список складається практично з одних тільки легких змагань. Основна боротьба, яка має велику кількість перемог і рекордів і якими багата легка атлетика - марафон. Така популярність пов'язана зі спортсменами з Нігерії, що постійно міняють Книгу рекордів і привертають величезну кількість уболівальників.

Жінки в легкій атлетиці

З початку утворення сучасної легкої атлетики всі змагання були орієнтовані тільки на чоловіків, а жінки не допускалися до участі в змаганнях, але після століть проведення сучасних марафонів все змінилося і з'явилася «гарна» легка атлетика. "Королева спорту" спочатку мала трохи учасниць, але з часом до спорту прийшла величезна кількість жінок.

Перші змагання за участю представниць жіночої статі відбулися в 1928 році, але тільки до 96-го року кількість змагань легкої атлетики з жінками підійшло до рубежу в 20 видів.

Повністю завоювати довіру організаторів вдалося лише на іграх 1999 року, коли в Сіднеї виступили спортсменки з метання молота і стрибків з жердиною.

Історія виникнення легкої атлетики в Росії

Російська імперія не поспішала приймати участь в Олімпіадах, і вже СРСР в 1952 році вивів спортсменів на ігри і міцно зарекомендував себе нарівні з Америкою. Конкуренція СРСР і США зародилася дуже давно і була укріплена змаганнями, в яких наші спортсмени досі створюють величезну конкуренцію всім країнам світу.

Те, що Росія ігнорувала світову любов до спорту, не означає повну відсутність змагань. У нас в країні історія розвитку легкої атлетики почалася з перших фанатів, які в 1888 році в Петербурзі організували гурток. Через рік у спортивного співтовариства з'явилася назва: "Суспільство любителів бігу".

Петербурзький гурток швидко набирав спортсменів і глядачів, а всього через рік вони змінили назву і продовжили свою роботу вже як спортивний центр Російської імперії. Після організації спільноти знадобилося всього п'ять років, після закінчення яких гурток виріс настільки, що почалося додаток інших видів спорту, а 1895 рік історія легкої атлетики в Росії записує як рік перших масштабних ігор, куди прийшло 10 000 уболівальників.

Росія не поспішала виходити на світові змагання з легкої атлетики, але її вихід означав крах для спортсменів всіх країн світу, що доводять таблиці перемог, де саме СРСР практично у всіх іграх стоїть на першому рядку, проте сьогодні наші спортсмени не показують тих результатів, які могли досягти в СРСР.

Контроль допінгу в легкій атлетиці

Історія легкої атлетики знає величезну кількість дискваліфікації через допінг, і ситуація з цим до цих пір не вирішена, так як спортсмени хочуть бути кращими, а деякі з них намагаються довести перевагу через антибіотики.

Для контролю за спортсменами (крім медичного огляду) створена організація «ІААФ», що дозволяє перевіряти історію атлета за все медичні огляди, які не відносяться до Олімпіади.

Можна навести величезну кількість прикладів «лову на допінг», якими багата легка атлетика: стрибки в висоту (2012 рік - дискваліфікація претендента на золоту медаль), спортивна ходьба (2014 року - дискваліфікація 4 спортсменів з Росії), біг (2014 рік - дискваліфікація спортсменки), а також безліч інших прикладів порушень правил.

«ІААФ» розробило карткову систему, засновану на позначці будь-яких медичних оглядів поза змаганнями, однак атлет міг брати участь і без цієї карти, але в такому випадку він не отримував грошових премій і виконував нормативи тільки за інтерес.

І хоча при зверненні за карткою спортсмен підтверджує, що буде дотримуватися правил і в разі перемог підтримає організацію «ІААФ» в їх роботі по контролю, все одно є атлети, які нехтують цим і приймають допінг, випадаючи зі змагань.

зародження марафону

Історія легкої атлетики почалася з бігу, а сьогодні найпопулярнішим легкоатлетичним видом спорту є марафонський біг, який зародився при створенні Олімпійських ігор з досить красивою легендою.

Легенда марафону: «Поруч з невеликим містом Марафон грецькі війська геть розгромили перських ворогів і для інформування Афін направили гінця, який без зупинки біг 40 кілометрів, а по прибуттю встиг тільки вигукнути, що вони перемогли, після чого відразу помер».

Ця легенда підтверджується відстанню, яке пробігали спортсмени марафону древніх олімпіад - 40 кілометрів, і та ж віддаленість була від Афін до міста Марафон, проте вчені сумніваються в тому, що греки могли настільки точно виміряти цю відстань, але ж єгиптяни якимось чином будували ідеальні піраміди.

Біг на довгі дистанції (марафон) не обмежується 40 кілометрами, а є мінімальним відстанню для жінок, які можуть брати участь в ультрамарафон і сверхмарафона, які включає легка атлетика ( "королева спорту"). Учасниця на сверхмарафона повинна пробігти якомога далі за виділений час. В даному виді спорту існують тільки тимчасові рамки у вигляді 2, 12 годин, діб, 2 доби і 6 днів, за які спортсмени можуть пробігти від 50 до 1500 кілометрів.

Суть марафонів на величезні дистанції - не пробіг найшвидше, а віддалитися від місця старту на якомога більшу відстань за виділений час. Даний вид легкої атлетики досить складно віднести до легких, адже спортсмени біжать не просто 2 години, вони пробігають колосальні відстані без відпочинку за добу, а то й кілька діб, повністю виснажуючи себе і приводячи організм до небезпечного стану.

Визначення переможців з багатоборства

Спортивні змагання з самого початку мають багато різних видів і групуються за категоріями. Історія легкої атлетики пам'ятає безліч різних груп, які спочатку формувалися для більшої видовищності і розмаїття, але через деякий час набір змагань у багатоборстві був орієнтований на відборі найбільш різнобічно розвинених спортсменів. Греки дуже цінували переможців і відкривали для них всі двері і будь-які посади в уряді країни.

У змаганнях Олімпіади є п'ятиборства, десятиборства і семиборства, а для перемоги потрібно набрати більше балів, ніж конкуренти, і перевершити суперників по декількох дисциплінах. Однак існують спірні ситуації, коли точно невідомо, хто став першим, але і це передбачає легка атлетика. Фото є єдиним доказом перемоги спортсмена при незначних відриву від опонента, однак це сьогодні можна переглянути фотофініш, а як раніше вирішували дане питання - поки точно невідомо.

У зв'язку з напруженою ситуацією практично повного досягнення людських можливостей (див. Примітку) і високої конкурентності, спортсмени приходять на відстань в декілька часток секунди один від одного, тому фотофініш активно застосовується у всіх видах спорту.

Примітка. За твердженням деяких вчених, через 40 років людство дійде до максимальних можливостей тіла і вже не зможе ставити нові світові рекорди в змаганнях за фізичними можливостями.

Книга рекордів Гіннесса для легкої атлетики

Спорт міцно пов'язаний з рекордами, якими наповнена історія розвитку легкої атлетики, і без них не було б нікого зростання популярності і постійного перетворення спортивних змагань.

Книга рекордів Гіннесса була придумана всього 59 років тому для розваги відвідувачів бару від компанії «Гіннесс» і інших любителів пива, а перші версії друкувалися не тільки для інформування та вирішення спірних ситуації уболівальників в спортивних барах, а й для розваги, тому в неї потрапляли смішні рекорди.

Пивоварня, яка замовила книгу, і не думала про таку популярність, але в перші пару місяців продажі досягли 5 000, а до початку 56 року 20 століття було продано вже 5 мільйонів збірок рекордів.

Примітка. Книга рекордів не тільки описує досягнення людей, а й показує фото їх рекордів, але якби видавці продумали порядкове написання рекордів, то в ній було б висвітлено історію легкої атлетики. Короткий виклад всіх подій дозволило б людям відстежити популярність видів спорту, але сьогодні ці дані вже не таке популярне, адже інтернет показує всі досягнення практично в реальному часі.

Мабуть, через те, що Росія досить пізно (в 1955 році) розпочала вихід на світовий рівень зі спортивних змагань і не проявляла великий інтерес (хоча показувала чудові результати), Книга рекордів була переведена на російську мову тільки в 1989 році.

Потім популярність почала зростати все вище і вище, що обумовлено відсутністю коштів постійної і достовірної інформації в той час, а книга - це збірник всіх спортивних досягнень в одному місці. Зрештою, для потрапляння в список рекордсменів потрібно було просто побити рекорд або зробити що-небудь неймовірне, що в звичайних умовах ніхто не робить і, взагалі, не кожен зважиться на таке.

Простіше кажучи, історія Книги рекордів Гіннесса не просто пов'язана з легкою атлетикою, вона почала розвиток за рахунок тих видів спорту, що були найбільш популярні серед людей, і тільки після цього почала приймати інші, в деяких випадках божевільні, рекорди людей і їх можливостей.

Легка атлетика в 21 столітті

Олімпійські ігри сьогодні велика подія для всіх країн світу, багато з яких намагаються роздобути довіру організаторів і провести ці знаменні дні на стадіонах своїх міст. Однак багато хто не розуміє небезпеки змагань з економічної точки зору і приклад тому - творці легкої атлетики - греки. Олімпіада в Греції призвела країну до кризи, який вибив з греків всі грошові кошти, поставив країну в дуже поганий стан, з якого вона виходила кілька років і до сих пір поправляється від тих економічних витрат.

Легка атлетика і будь-який інший вид спорту приходять до того, що сьогодні важко побити рекорди суперників, а більшість переможців не може повторити своїх досягнень. Це говорить про труднощі, до яких прийшла легка атлетика. Стрибки, біг, метання предметів та інші види спорту перенасичені рекордами, людство йде великими кроками, прогрес настільки швидкий, що пересічні мешканці не встигають перевірити технології на собі, а вчені зробити щось нове. Всі події тільки підтверджують гіпотезу про те, що скоро не залишиться рекордів, які можна буде побити, і людина прийде до піку своїх фізичних можливостей.

Для прикладу того, що люди знаходяться в межі можливостей, може послужити методика виявлення переможців, яку активно використовує легка атлетика. Фото - єдиний можливий варіант визначення переможця, адже сьогодні настольно серйозна конкуренція і немає спортсменів, які перевершують опонентів на 2, 3 і тим більше 5 секунд, а боротьба йде за десяті, а іноді і за соті частки секунди.


Цікаві Статті

Бен АСКРО: від Олімпійських ігор до змішаних боїв

Бен АСКРО: від Олімпійських ігор до змішаних боїв

Бен АСКРО - дворазовий чемпіон Національної атлетичної асоціації, ще до участі в Олімпійських іграх у 2008 році встиг зарекомендувати себе як талановитий спортсмен у змаганнях з вільної боротьби. Медалі на Олімпіаді він не отримав, проте його перехід у 2009 році в професійні змагання зі змішаних єдиноборств ознаменував прихід одного з найбільш високорів

Футбол або хокей - що краще для спорту?

Футбол або хокей - що краще для спорту?

Як футбольні, так і хокейні фанати готові з піною у рота доводити, що вони вболівають за найкращу гру, наводячи при цьому безліч аргументів. Але складно неупереджено і однозначно відповісти на питання: футбол або хокей, що краще? Спочатку потрібно порівняти два види спорту по користі і небезпеки для людини, доступності, витрат, популярності та іншими критеріями. І лише потім можна зробити більш-менш ґрунтовні ви

Давид Юрченко: кар'єра футболіста (воротар)

Давид Юрченко: кар'єра футболіста (воротар)

Давид Юрченко - російський професійний футболіст, який виступає в якості воротаря в ФК «Тосно». Серед його спортивних досягнень можна виділити наступне: чемпіон російської Футбольної Національної ліги 2012 (у складі Саранська «Мордовії»). Серед індивідуальних нагород голкіпера можна відзначити, що його оголошували кращим гравцем місяця в сезоні 2014/15, а згодом кращим гравцем клубу за підсумками сезону (в період виступів за «Уфу»

Басейни в Кожухова - "Альбатрос" і Sportown

Басейни в Кожухова - "Альбатрос" і Sportown

Плавання - дуже популярний вид спорту. Адже вода благотворно впливає на весь організм: додає силу, свіжість, красу і здоров'я. Басейни в Кожухова дуже популярні серед населення. Під час тренувань у воді знімається напруга, стрес і поліпшується настрій. Плавати в них можна і взимку, і влітку. Для занять у воді практично

Що таке каток?  відпочиваємо активно

Що таке каток? відпочиваємо активно

Прихід зими вносить свої поправки в проведення дозвілля. Сніг і мороз нагадують любителям зимового відпочинку про прихованих санках, лижах, ковзанах і другом інвентарі. Де краще кататися на ковзанах? Якщо для катання на санках або лижах досить невеликого спуску, то ковзани вимагають наявності і спеціального

Дієта балерин для схуднення: раціон дня, відгуки, результати

Дієта балерин для схуднення: раціон дня, відгуки, результати

Фігура балерини приваблює своєю витонченістю, проте не всі представниці цієї професії мають природну стрункістю. Багато з них прикладають масу зусиль, які полягають не тільки в постійних тренуваннях, а й в спеціальному раціоні. Його називають дієтою балерин. Для кого-то вона може здатися жорсткою, хоча включає виключно корисні продукти. суть дієти В основу системи схуднення входить складання раціону, який базуєтьс