• Tuesday May 21,2019

Андрій Соломатін: біографія, футбольна кар'єра

Андрій Соломатін - один з основних футболістів московського "Локомотива" кінця 90-х - початку 2000-х років. Саме в цей період "залізничники" домоглися найбільших успіхів на російській та міжнародній арені, а Соломатін разом з іншими зірками того періоду - Чугайнова, Джанашиа, Овчинниковим - були найяскравішими гравцями вітчизняного чемпіонату.

На зорі кар'єри

Андрій Соломатін народився в місті Москві 9 вересня 1975 року. Футболом захопився ще в ранньому дитинстві з подачі батька. Папа і віддав юного Андрія в дитячо-юнацьку спортивну школу олімпійського резерву "Торпедо" (Москва). Саме в ній були зроблені перші кроки, закладені основи вміння працювати на двох ключових позиціях, на яких Соломатін грав згодом всю кар'єру - центральний захисник і опорний півзахисник.

Першою дорослою командою для Андрія стало "Торпедо" (Москва). У заявку Соломатін потрапив в 1992 році, коли йому було 16 років. У тому сезоні "автозаводци" грали у Вищій лізі, але після попереднього етапу продовжити боротьбу за медалі не змогли, не вистачило всього трьох очок. Соломатін в силу юного віку і недосвідченість дебютувати в тому сезоні так і не зміг.

У другу лігу

На наступний сезон набиратися досвіду і матері Андрій Соломатін відправився в столичну ТРАСКО. Це була команда, заснована на базі ФШМ ( "Футбольна школа молоді"), так колектив називався при Радянському Союзі. У попередньому сезоні ТРАСКО успішно для себе виступив в 3-й зоні 2-ї ліги чемпіонату Росії, зайнявши 15-е місце. Це найкраще досягнення команди у вітчизняній першості.

У 1993 році ТРАСКО потрапила в 4-ї зони. Соломатін з перших же матчів зайняв місце в основі оборони. Сезон вийшов довгим, важким і неоднозначним. У 42 матчах перемогти вдалося всього 10 разів, при 19 поразках. Як підсумок - 16-е місце і, як і багато команд в тому сезоні, через зміну формату турніру, ТРАСКО вирушила в 3-ї ліги.

Соломатін провів тут і наступний сезон. На цей раз вдалося стати 12-ми. За 2 сезони Андрій з'являвся на полі 47 разів, забивши 8 м'ячів.

Під керівництвом Сьоміна

У міжсезоння Соломатін Андрій Юрійович отримав запрошення від головного тренера московського "Локомотива" Юрія Сьоміна і прибув в розташування "залізничників". Так відкрилася найуспішніша сторінка його кар'єри.

Молодий, але зухвалий Соломатін відразу знайшов своє місце в команді. З перших же матчів його стали підпускати до ігор. Спочатку виходив на заміну в кінцівках, незабаром завоював собі місце в основі. Дебют відбувся в першому ж турі в домашній грі з самарськими "Крильями Совєтов". Соломатін вийшов на заміну на 70-й хвилині за рахунку 1: 1 замість Арсена Аюпова. За 5 хвилин до фінального свистка "залізничники" заробили пенальті, яке реалізував Олексій Косолапов. У час, що залишився все билися, щоб зберегти перемогу, Соломатін навіть отримав свою першу жовту картку. Добути 3 очка в тому матчі все ж вдалося.

Сезон 1995 року, виявився успішним для "Локомотива", команда завоювала срібні медалі, поступившись 6 очок московському "Спартаку".

перший трофей

На наступний рік все склалося не так вдало. За підсумками сезону "Локомотив" виявився тільки лише на 6-му місці. Натомість Андрій Соломатін завоював свій перший трофей - Кубок Росії.

Ще на стадії 1/16 фіналу був розгромлений пітерський "Зеніт" - 4: 0, в 1/8 з таким же рахунком обіграний "Уралмаш". Соломатін на той час уже був гравцем основного складу. Далі з рахунком 1: 0 вдалося пройти Камишинський "Текстильник" і московське "Динамо". У фіналі "Локомотиву" дісталася найсильніша команда тих років - "Спартак".

Соломатін Андрій Юрійович в тому матчі вийшов у стартовому складі. Перший тайм виявився насиченим подіями - команди обмінялися двома м'ячами. Зате в другій половині зустрічі боротьба була більш наполегливою. Долю трофея вирішив гол Юрія Дроздова за п'ять хвилин до кінця основного часу. 3: 2 на користь "Локомотива".

кубкова команда

У Кубку Росії разом з "Локомотивом" ще 3 рази ставав переможцем Андрій Соломатін. Футболіст завоював трофей в 1997 році, коли в фіналі було обіграно московське "Динамо" - 2: 0.

У 2000 в фіналі проти ЦСКА Соломатіна замінили в перерві за рахунку 1: 1. Перемогу вдалося здобути тільки в додатковий час, вирішальний гол забив Ілля Цимбалар на 113-й хвилині.

У 2001 році в фіналі по пенальті був обіграний махачкалінський "Анжи", правда, Андрій в тому сезоні в вирішальних матчах участь не прийняв.

У чемпіонаті в складі "Локомотива" вдалося завоювати ще одну "бронзу" і три срібні медалі.

Соломатін в єврокубках

В єврокубках Соломатін дебютував за "Локомотив" в першому раунді кубка УЄФА. У суперники "залізничникам" дісталася грізна мюнхенська "Баварія". Незважаючи на це молода команда Сьоміна в першому матчі не знітилася і перемогла в гостях - 1: 0. Правда, у відповідь удар німців був руйнівний, в Черкізово "Локомотив" був битий 0: 5.

На наступний рік "залізничники" потрапили відразу в 1/16 кубка УЄФА. У цьому раунді не без праці пройшли хорватський "Вартекс" (1: 0, 1: 2). А в 1/8 зазнали двох поразок від португальської "Бенфіки" (0: 1, 2: 3).

Набагато успішніше став сезон 1997/98 років. Спочатку впевнено пройдена білоруська "Белшина" (2: 1, 3: 0), потім турецький "Коджаеліспор" (2: 1, 0: 0). В 1/4 фіналі в суперники дістався грецький АЕК. Перший матч в Афінах завершився внічию, відповідна зустріч у Москві також закінчувалася з рівним рахунком, але вже 1: 1, що влаштовувало греків. Спас "Локомотив" Ігор Чугайнов, забивши гол на останніх хвилинах матчу.

Казка закінчилася в півфіналі. "Локомотив" мінімально поступився в Німеччині "Штутгарту" - 1: 2, проте, в матчі-відповіді в Москві вболівальники голів так і не побачили.

На наступний рік "Локомотив" знову дійшов до півфіналу кубка УЄФА. На цей раз перший матч проти римського "Лаціо" в Москві завершився внічию 1: 1, а матч-відповідь закінчилася з нулями на табло. Такий розклад влаштував італійців.

У 2000 році відбувся дебют "Локомотива" в Лізі чемпіонів, взяв участь в ньому і Андрій Соломатін. Біографія спортсмена в великому європейському футболі почалася в Туреччині в грі проти "Бешикташа" в 3-му кваліфікаційному раунді турніру. Успішним той дебют ніяк не назвеш, команда Сьоміна програла 0: 3. Схожим чином склався і матч-відповідь, знову поразка - 1: 3.

За 6 сезонів в "Локомотиві" Соломатін провів на полі 143 матчі, відзначившись 7 забитими м'ячами.

Перехід в ЦСКА

З 2002 року Соломатін відправився в московський ЦСКА. Став гравцем основного складу і тут. У перший же сезон в новій команді закінчив першість, розділивши перше місце зі своїм колишнім клубом - "Локомотивом". У 30 матчах команди набрали по 66 очок. ЦСКА здобув 21 перемогу, на 2 більше, ніж "залізничники", однак за правилами того сезону долю трофея вирішував "золотий" матч.

Він відбувся 21 листопада на стадіоні "Динамо" в присутності 34 тисяч уболівальників. Соломатін вийшов в основному складі проти команди, яка зовсім недавно була для нього рідною.

"Локомотиву" вдався швидкий гол, на 6-й хвилині рахунок відкрив Дмитро Лоськов. Гол цей в результаті виявився єдиним. "Локомотив" вперше став чемпіоном Росії, а Соломатін знову отримав срібні медалі.

Кар'єру в ЦСКА Андрій закінчив в 2003 році, зігравши всього 64 матчі, в яких забив 4 м'ячі.

Збірна на чемпіонаті світу

Початок двохтисячних років в кар'єрі Соломатіна - найуспішніший час, саме тоді його запросили грати за національну збірну. Андрій дебютував у команді 18 листопада 1998 року в товариському матчі проти бразильців. Гра не задалася з самого початку, вже до 20-й хвилині чарівники м'яча вели 2: 0 і на 32-й хвилині Соломатін поступився місцем на полі Корнаухова. Та гра закінчилася одним з найбільших поразок збірної - 1: 5.

Потім Соломатін викликався на товариські матчі в 2000 році, а в 2002 потрапив в заявку на чемпіонат світу в Японії і Південній Кореї. Напередодні турніру зіграв у товариському турнірі на кубок LG. У півфінальному матчі з білорусами зрівняв рахунок з пенальті, забивши свій перший гол за збірну.

На мундіалі Соломатін був гравцем основного складу. Однак збірна виступила невдало. Перемігши в першому матчі Туніс - 2: 0, зазнала двох поразок - 0: 1 від Японії і 2: 3 від Бельгії. Соломатін відіграв всі матчі без замін, отримавши дві жовті картки.

У наш час

Після відходу з ЦСКА Соломатін відправився до краснодарської "Кубані", але там провів лише 8 матчів. Звідти в південно-корейський "Соннам Ільхва Чхонма" (і там з'явився на полі лише 2 рази).

Грав за українську "Оболонь", "Крилья Совєтов", нижегородський "Спартак", махачкалінський "Анжи" і московське "Торпедо". Але ніде закріпитися не зміг, не провівши навіть 20 матчів за одну команду. До збірної Соломатін більше не викликався. Завершив кар'єру в 2007 році у віці 32 років.

Сьогодні Андрій Соломатін - тренер. На цей терені він робить тільки перші кроки. Працює помічником наставника молодіжної команди клубу другого дивізіону. Його новий клуб ФК "Чертаново".

Команда зірок з неба не хапає. У минулому сезоні в зоні "Центр" ФК "Чертаново" зайняло лише 11 місце, здобувши 8 перемог в 26 матчах. Головне завдання Соломатіна на даному етапі - виховати талановиту молодь.