• Tuesday May 21,2019

Бути кращим. Боротьба вільна (Дагестан)

Дагестан - країна гір, країна мов і країна кращих борців, визнана однією з провідних борцівських держав світу. Цю істину підтверджує кількість майстрів спорту, чемпіонів світу та Європи: кожен другий дагестанець займається боротьбою, кожен третій отримує одне з спортивних звань або розряд.

У сильному тілі - сильний дух

Дагестанських борців називають кращими в усьому світі неспроста. Історія розповідає про стародавні часи, коли для захисту місцевого населення від постійних непрошених гостей чоловіками селищ створювалися свого роду охоронні дружини. Важкодоступна місцевість, суворе життя горян, постійні набіги - все це сприяло тому, що дагестанський народ з роками ставав все більш витривалим, рішучим, вольовим. Якщо спочатку боротьба розцінювалася більше як забава для свят, то з часом вона переросла в вид спорту, названий вільною боротьбою. Розквіт дагестанської боротьби припав на середину минулого століття - саме тоді в краю горців стали активно пропагуватися спортивні єдиноборства, що дозволило борцям відразу ж показати високий рівень підготовки, вийшовши на перші щаблі рекордних перемог. Сьогодні "боротьба вільна", "Дагестан" - це два нерозлучних і супутніх поняття.

Від самих витоків

Вільна боротьба Дагестану стала відома за межами країни завдяки борцю Салі-Сулейману (він же Мамма Махтулаев), якого в народі називали справжнім богатирем. Славу нереально сильної людини він підтверджував неодноразово, за силою ж його порівнювали лише з Іваном Піддубним, зустріч з яким на відкритому ринзі закінчилася нічиєю. Згодом секції боротьби стали відкриватися не тільки в містах, але і в селах, причому матеріального забезпечення як самих спортсменів, так і тренерського складу віддавалася багато уваги і сил. На змаганнях всесоюзного масштабу "вільники" виступали під гаслами «Вільна боротьба, Росія, Дагестан». У другій половині минулого століття в Дагестан приїжджає Володимир Крутьковскій - відомий фахівець, який вносить великий вклад в складання навчально-тренувальних планів.

Федерація вільної боротьби Дагестану

Роком виникнення федерації спортивної боротьби вважається 1989-ий. Ідея була реалізована неймовірними зусиллями Сайпулли Абсаідова (олімпійського чемпіона) і Абшіна Абшінова, який в ті роки завідував дагестанським Комітетом спорту. За 4 роки вільна боротьба Дагестану як система підготовки зарекомендувала себе на самих різних зарубіжних майданчиках, де неодноразово проходили як змагання різного рівня, так і збори.

На зміну Сайпулле Абсаідову прийшов новий керівник - Гамід Гамід, який, крім основних справ, повністю віддався популяризації даного виду спорту, також зробивши акцент на греко-римської боротьби. Через три роки Гамід Гамід загинув, а його місце зайняв не менш талановитий новий президент ФСБР. Вільна боротьба Дагестану в особі Абдусамада Гамидова отримала талановитого топ-менеждера.

Як йдуть справи сьогодні

На сьогоднішній день Дагестан є єдиною республікою, де вільною боротьбою займається більше половини населення. У число охоплених спортивним рухом пунктів увійшли 42 райони та 10 міст, а кількість борців перевалило за позначку 30 тисяч осіб. Республіка по праву може пишатися своїми "вільники" - 14 осіб завоювали почесний титул олімпійського чемпіона.

Крім борців, в Дагестані працює багато заслужених тренерів, які виховали не одне покоління титулованих спортсменів. У наші дні важко уявити словосполучення «боротьба вільна, Дагестан» без зв'язку цих слів один з одним. Поряд з уже міцно вкоріненим в республіці видом спорту сьогодні посилена увага також приділяється греко-римської боротьби. Спортсмени беруть активну участь в зборах, виїжджають за межі країни, тим самим із завидною постійністю розширюючи географічні кордони.

Легенди дагестанської вільної боротьби

Як і у кожного народу, у дагестанців є свої легендарні герої, на яких донині орієнтується підростаюче покоління борців. Боротьба вільна (Дагестан) - це перш за все Суракат Асіятілов, з яким були пов'язані перші успішні виступи на спортивних майданчиках. Це справжній велетень Осман Абдурахманов - могутній богатир, який прославився нелюдською силою на аренах цирків. Це Салі-Сулейман, якого в народі називали Непереможним Львом. Не можна не сказати про Ал-Кличев Хасаеве, шанованому в народі як святий. І, звичайно, це Мустафа Дагістанли, двічі переможець Олімпійських ігор, тричі світовий чемпіон, людина, за яким міцно закріпилася звання непереможного.

Яким повинен бути "вольник"

В першу чергу, слова «боротьба вільна, Дагестан» повинні бути не просто словами, а почуттям патріотизму до своєї Батьківщини. Борець зобов'язаний бути сильним волею, бачити перед собою стимул, впевнено йти до перемоги.

Спортсмен не повинен думати про побутові проблеми - все його існування має бути пронизане спортом, прагненням досягати ще вищих вершин. Кожен борець, який вийшов на килим, повинен виступати не заради особистих цінностей або амбіцій. Атлет повинен пам'ятати, що за його спиною - Батьківщина, рідні, друзі, тренери, заради яких він повинен стати кращим. Сьогодні дагестанські спортсмени - справжній золотий фонд країни, безцінний приклад такого способу життя, якого повинен дотримуватися кожен підліток, це гордість свого краю.


Цікаві Статті

Типи велосипедів.  Як правильно вибрати велосипед за типом призначення?  Спортивні велосипеди: ціна.  Дитячі велосипеди

Типи велосипедів. Як правильно вибрати велосипед за типом призначення? Спортивні велосипеди: ціна. Дитячі велосипеди

Велосипеди є досить цікавими засобами пересування людини. У багатьох країнах ними користуються люди з різним грошовим достатком, і це радує. Використовуватися моделі можуть на самих різних покриттях. Таким чином, перед виробниками давно постало завдання оптимізувати конструкцію для комфортного пересування по будь-якій поверхні. Ні для кого не секрет, що розробки в

Німецький футболіст Кевін Гросскройц: біографія, рейтинг і цікаві факти

Німецький футболіст Кевін Гросскройц: біографія, рейтинг і цікаві факти

У німецькому футболі є не тільки зірки найвищого рівня, є там і слабші гравці, які, однак, при цьому все одно заслуговують на увагу. Наприклад, Кевін Гросскройц - досить помітна фігура в Німеччині, улюбленець уболівальників дортмундської «Боруссії», якого використовували практично на всіх можливих позиціях і продаж якого фанати керівництву не пробачать ніколи. Так, він не є зіркою першої величини, але він роботяга, який готовий зробити все, що в його силах, щоб пробитися в основу команди, за яку виступає. Отже, як же склалася спортивна кар'єра такого футболіста, як Кевін Гросскройц? Які цік

Автомат "Шмайсер" - зброя східного походу

Автомат "Шмайсер" - зброя східного походу

Так вже історично склалося (спасибі радянському кінематографу), що автомат «Шмайсер», він же МР-40, став таким же невід'ємним символом «білявих бестій», як його антипод ППШ радянських воїнів-визволителів. Цей міф посилено підтримувався і культивувався протягом усіх повоєнних десятиріч. Насправді автомат «Шмайсер» ніколи не був ні наймасовішим, ні найбільш популярним з

Леонід Буряк: біографія, фото, національність, сім'я, дружина

Леонід Буряк: біографія, фото, національність, сім'я, дружина

Усім шанувальникам футболу відомо таке ім'я, як Буряк Леонід Йосипович. Непростий і цікавий шлях пройшла ця людина. Як склалася його життя? Чого він зумів досягти? Про це і піде мова в статті. Леонід Буряк: біографія Майбутній футболіст народився 10 липня 1953 року. Громадянином якої країни є Леонід Буряк? Національність футболіста - українець

Яка волосінь краще для спінінга: мононить або плетінка?

Яка волосінь краще для спінінга: мононить або плетінка?

Вибравши спінінг і підібравши до нього котушку, рибалка стикається з ще одним питанням - це вибір волосіні. Вирішити це завдання нескладно, адже на нашому ринку є величезна кількість риболовецьких виробів, і навіть самий упереджений спінінгіст зможе знайти собі відповідне. Складніше розібратися з принциповим питанням про те, яка волосінь краще для спінінга: мононить або плетінка. Саме це питання в останні роки став одним з основних каменів спотикання у виборі спінінгів снастей. Отже, давайте розг

Як прибрати жир з пахв: вправи і дієта

Як прибрати жир з пахв: вправи і дієта

Кожна людина мріє про те, щоб мати гарне і підтягнуте тіло. Особливо дівчата, для яких зовнішній вигляд і фігура мають особливе значення. Красива і спортивна дівчина завжди виглядає більш апетитно і приваблює безліч поглядів і уваги. І часто зовнішній вигляд псують відкладення в районі рук і зоні пахв. Є величезним помилкою думку тих, хто вважає, що повнота рук непомітна. Багато чоловіків звертають на це увагу, тому що ві