• Wednesday June 26,2019

Спорт вищих досягнень - це ... Визначення, мета, історія та нагороди

Як відомо, існує масовий спорт і спорт вищих досягнень. Першим доводилося займатися в житті, мабуть, кожному з нас. Завдяки йому люди зміцнюють здоров'я, вдосконалюють фізичну форму і покращують свої рухові можливості. Цей вид спорту допомагає продовжити роки активного життя і боротися з небажаними впливами шкідливих факторів екології і напруженого ритму сучасного життя.

Трохи про масовий спорт

Цілями його є зміцнення здоров'я людей, поліпшення власного фізичного стану і активний відпочинок. В ході масового спорту людством удосконалюються власні можливості і накопичується фізичний потенціал. Функції, притаманні йому, можна назвати розвиваючими, виховними, комунікативними. Цей вид спорту є об'єднання окремих людей в соціальні групи і в цілому розвитку кожної з націй.

В умовах сучасного життя важливість здійснення всього комплексу завдань з підготовки високопрофесійних і затребуваних кадрів для масового виду спорту - інструкторів, тренерів, викладачів фізкультури - більш ніж очевидна. Одночасно нинішнє російське суспільство відчуває серйозні складнощі у розвитку цього самого масового спорту. Полягають вони в нестачі обладнання та гарного інвентарю, нормального інформаційного оснащення спортзалів, слабкою методичною та програмної базі, низькій зарплаті викладачів фізкультури і, на жаль, поступово знижується професіоналізм. В результаті всіх цих факторів система фізичного виховання в нашій країні в останні роки і десятиліття серйозно відстає від світового рівня.

Спорт вищих досягнень: цілі та завдання

Але сьогодні ми хочемо поговорити про іншого різновиду. Це спорт вищих досягнень. Завдання і цілі, які стоять перед ним, зовсім інші. Що ж являє собою так званий великий спорт? Своїми цілями він принципово відрізняється від масового, адже завдання спорту вищих досягнень - в отриманні максимально сильних результатів і перемог у великих змаганнях.

Кожний вищий досягнення або серйозний успіх спортсмена не тільки його особиста справа, а й частина загальнонаціонального надбання. Адже перемоги і рекорди, здобуті на найбільших змаганнях міжнародного рівня, зміцнюють авторитет країни в очах світової спільноти. Саме тому нікого не дивують мільярдні аудиторії глядачів, що збираються біля екранів телевізорів в дні найбільших спортивних форумів. Розвиток спорту вищих досягнень - один із напрямів внутрішньої політики будь-якої держави.

Що ще важливо

Поряд з цією очевидною для всіх цінністю великого спорту є і не настільки наочна, але тим не менш важлива особливість, притаманна йому в даний час. Спорт вищих досягнень - це практично єдиний вид діяльності, що дозволяє задіяти в роботі організму рекордсмена на максимально повному рівні всі фізичні і психічні ресурси.

Це дає можливість досліджувати межа природних людських можливостей і визначати варіанти цілеспрямованого розвитку фізичних здібностей людей для застосування у професійній та громадській сфері і підвищення працездатності.

Спорт - справа державної ваги

Щоб здолати поставлену мету, існують спеціально розроблені системи фізичних вправ і комплексної підготовки. Правильне виконання їх веде до досягнення максимально можливих результатів. Розробкою таких в цілях розвитку спорту вищих досягнень зайняті провідні НДІ країни. Отримані на основі дослідження індивідуальних можливостей людини в конкретному виді спорту результати дозволяють розробляти для масової практики фізичного виховання оптимальні і найефективніші методи і засоби вдосконалення.

Рекорди, здобуті в олімпійських, національних, міжнародних та інших змаганнях, - головний показник спорту вищих досягнень. Це основа морального стимулу, на якому тримається розвиток масових його видів та фізкультурних занять. Особистий приклад російських чемпіонів, які перемагають на міжнародній арені, стимулює людей до активних занять спортом, ведення здорового способу життя, виховання підростаючого покоління шляхом залучення до руху.

Про мотивацію і психологічний ефект

У сучасному світі проблеми людини в сфері великого спорту серйозно і докладно вивчаються. Спорт - та сама середовище, в якому можливо моделювання самих різних експериментальних ситуацій і умов. Спортсмени добровільно йдуть на випробування максимальними психічними і фізичними навантаженнями з метою виявлення і демонстрації граничних психофізичних людських можливостей. Заради чого ж це робиться? В якості мотивації виступають і честолюбство, і мотив самоствердження, і безліч інших чинників аж до банальної меркантильності.

Кожен з видів спорту вищих досягнень має свою власну специфіку, під впливом якої формуються ті чи інші психічні якості. Затребуваність їх не тільки в спорті, але і в повсякденному житті і професійній діяльності очевидна і не викликає сумнівів. Наприклад, всім відомо - командні ігри спортивного характеру виховують в людині вміння співвідносити власні дії з діями інших, формують колективізм, свідому дисципліну і комунікабельність.

Спорт - основа всього

Заняття їм виховують такі основоположні якості людського характеру, як мужність, надійність, висока працездатність. Можливості спортивних занять в справі зміцнення здоров'я, корекції фізичних функцій організму, постави і статури, поліпшення психічної стійкості дуже і дуже великі.

Якими ж загальними поняттями оперує спорт вищих досягнень? Це, згідно з визначенням, діяльність, спрямована на досягнення вищих результатів у певному виді спорту, які отримують визнання суспільства, підвищення власного престижу і престижу своєї спортивної команди на вищому рівні. Крім того, мова йде про національний статус, як уже було згадано.

Тренування і ще раз тренування

Домагатися подібних досягнень в сфері великого спорту дозволяє лише постійна діяльність тренувально-змагального характеру, пов'язана з величезним фізичним і психічним напруженням. Відповідальність, покладена на спортсмена - учасника престижних змагань, досить висока. Кожна помилка або невдалий старт можуть обійтися дуже дорого, що становить одну зі специфічних рис спорту вищих досягнень.

З іншого боку, великий спорт є закономірним і логічним продовженням загальнодоступних його видів. Йому притаманна певного роду наступність щодо методів і засобів тренування. Він стимулює масові прояви спортивного руху шляхом створення якихось вищих орієнтирів.

Яким він буває

Назвати спорт вищих досягнень однорідним можна. У наші дні можна говорити про цілий ряд різних напрямків в ньому:

  • аматорському (достіженческіх) спорті;
  • професійному спорті;
  • професійно-комерційному спорті, який, в свою чергу, може бути орієнтований на досягнення або носити яскраво виражений видовищний характер.

Говорячи про аматорському (достіженческіх) спорті, слід зазначити сучасні тенденції в ньому до придбання всіх ознак професійного спорту в частині, що стосується вимог до навантажень і організації системи тренувань, а також змагань. Зазвичай представники аматорського спорту вищих досягнень мають певний соціальний статус. Це студенти, учні або військовослужбовці. Даний статус дозволяє їм зараховувати себе до любителів. Втім, заробітки чемпіонів в даній сфері нічим не поступаються заробіткам професіоналів.

Спортсмени-любителі і професіонали

Підготовка спортсменів-любителів практично завжди орієнтована на найбільші змагання - мова йде про Олімпійських іграх і чемпіонатах світу, Росії або Європи. Успіх в подібних престижних змаганнях веде до підвищення рейтингу спортсмена, що дозволяє в майбутньому при переході до лав справжніх професіоналів забезпечити себе вищими гонорарами.

Головні відмінності між професійно-комерційним і аматорським спортом досягнень в тому, що перший орієнтований не тільки на спортивні закони, але і на закони бізнесу. Готують спортсменів-професіоналів за допомогою певних цільових установок, спрямованих на успішний виступ в послідовної серії стартів і пов'язане з цим реальну винагороду. Тут важливу роль відіграє "вартість" кожного атлета на арені "спортивного ринку".

Профі - які вони?

Умовно спортсмени-професіонали діляться на три великі групи. Перша складається з тих, у яких прагнення успішно виступити на престижних міжнародних змаганнях поєднується з участю в змаганнях комерційного характеру. Другу групу складають високорезультативних спортсмени, які не налаштовані на боротьбу за звання чемпіона в найбільших чемпіонатах. Їх головне заняття - виступи на запрошення і завоювання успіхів в змаганнях кубкових і комерційного характеру.

У третю групу входять так звані спортсмени-ветерани, спеціалізація яких нерідко - спортивні ігри, фігурне катання, єдиноборства. Вони підтримують не найвищу ступінь фізичної підготовки, але дуже гідний технічний рівень в поєднанні з чималим артистизмом, спрямованим на успіх у глядачів і відповідні йому чималі заробітки.

Що таке тренування

Під спортивною підготовкою (тренуванням) розуміється використання наявних методів, засобів, знань і умов, які дозволяють добиватися головної мети спорту вищих досягнень - готовності спортсмена до результатів, впливаючи певним чином на його розвиток. Завданням підготовки, як було сказано вище, є отримання максимального досягнення в змагальній діяльності.

Набір засобів, методів і принципів тренувань в сфері масового спорту відрізняється від спорту вищих досягнень незначно. Вітчизняна спортивна теорія, кажучи про фізичних якостях людини, має на увазі функціональні властивості його організму, які керують руховими можливостями.

Трохи про фізичних якостях

Прийнято говорити про п'ять основних фізичних якостях - силі, швидкості, витривалості, гнучкості та спритності. Прояв їх залежить від функціональних характеристик організму і підготовленості його до навантажень.

Зокрема, під силовими здібностями (силою) у сфері фізичного виховання розуміється здатність до подолання зовнішнього опору або протидії такому при допомоги м'язового напруги. Зростання сили супроводжується зростанням і потовщенням м'язових волокон. Всім відомо, що м'язових груп існує багато. Розвиваючи певні з них, можливо змінити статура (наочний приклад - гімнасти-атлети).

Інша характеристика - швидкість - являє собою комплекс таких функціональних людських властивостей, які безпосередньо визначають швидкісні характеристики руху людини в сукупності з його руховими реакціями. Неправильно плутати швидкість рухів і швидкість переміщення. Наприклад, у ковзанярі швидкість в порівнянні з бігуном-спринтером значно більше, але другий випереджає його по частоті (швидкості) рухів. Саме тому новітні дослідження в області теорії спорту віддають перевагу терміну "швидкість" замінити на поняття швидкісних здібностей.

умовності класифікації

Повертаючись до поділу сучасного спорту вищих досягнень на професійний і любительський, слід згадати, що сучасні його різновиди, до яких відноситься і олімпійський спорт, можна вважати змішаними видами, як суб'єктів яких виступають як спортсмени-любителі, так і професіонали. Саме тому такий поділ носить досить умовний характер, адже на олімпійських змаганнях останнім часом виступає все більше число професіоналів.

Крім іншого подібна класифікація викидає "за борт" більшу частину тих спортсменів, що зайняті видами спорту, що не включені в програму Олімпійських ігор або чемпіонатів світу та окремих країн.


Цікаві Статті

Олег Пашинін: біографія

Олег Пашинін: біографія

Олег Пашинін - відомий футболіст, який прославився на позиції півзахисника в московському "Локомотиві". Заграний за збірну Узбекистану. На початку кар'єри Олег Пашинін народився 12 вересня 1974 року в селищі Дегтянка Тамбовської області. Перші успіхи проявив на обласному рівні, коли стало зрозуміло, що в цьому виді спорту може багато досягти, перебрався в Москву, в систему столичного "Локомотива". З 1992 року граве

Максим Бєляєв: кар'єра і біографія російського захисника

Максим Бєляєв: кар'єра і біографія російського захисника

Російський захисник тульського "Арсеналу" Максим Бєляєв вважається одним з перспективних молодих гравців чемпіонату. За плечима 25-річного футболіста вже є багатий досвід, здатний стати в нагоді будь-якому клубу Прем'єр-ліги. Перші кроки у футболі Бєляєв Максим Олександрович народився 30 вересня 1991 року в місті Озери Московської області. Першій футбольній школою захисника став московський "Спартак&quo

Найнижчий баскетболіст НБА: ім'я, кар'єра, спортивні досягнення

Найнижчий баскетболіст НБА: ім'я, кар'єра, спортивні досягнення

Як відомо, найкращий баскетболіст НБА за всю історію - це Майкл Джордан. Ця людина без перебільшень був богом баскетболу. Він був гарний як в грі, так і на турнірі слем-данків. Однак скільки ще є гравців, гідних згадки і поваги? Скільки в НБА було крутих данкеров, стрибунів і снайперів - неймовірно багато. Вінс Ка

Вдала рибалка: фидерная оснащення на ляща і правильно підібрана підгодовування

Вдала рибалка: фидерная оснащення на ляща і правильно підібрана підгодовування

Лящ - риба терпляча, обережна і зовсім не дурна. Тому його ловля повинна бути заздалегідь продуманої, інакше рибалка не принесе нічого хорошого. В першу чергу повинна бути ретельно підібрана оснащення фідера для лову ляща. Гарне вудлище масою понад 80 грам дозволить важкі годівниці з підгодівлею закидати без особливих зусиль. Волосінь вибирається діаметром від 0.3 міліметра, це дозволить уникнути обри

Як приготувати енергетики для тренувань в домашніх умовах?

Як приготувати енергетики для тренувань в домашніх умовах?

Протягом тренувального процесу більшості людей часто виникає питання про те, що ж додати в свій раціон, щоб вистачало енергії і сил для тренувань. Отримати досить вуглеводів зі стандартною порцією їжі для довгої і "вибуховий" тренування навряд чи вийде, якщо в планах ударне кількість повторень або збільшення робочого ваги в тренажерному залі. Виступаючі бодібілдери і спортсмени "зі стажем" вирішили це питання за допомогою енергетиків для тренування. Виробники спортивного харчування і харчових добавок максимально розгорнулися в питанні спеціалізованих напоїв, споживачеві зали

Гачок для риболовлі: опис, особливості, види, розміри та відгуки

Гачок для риболовлі: опис, особливості, види, розміри та відгуки

В риболовлі немає дрібниць. Навіть сама, здавалося б, незначна деталь може стати вирішальною, вплинути на кількість улову. Гачок для риболовлі є ключовою снастю, від якої залежить успіх всього підприємства. Існує величезна кількість їх розмірів, видів. Від кожного способу лову риби, умов водойми залежить правильний вибір. Перебуваючи в спеціалізованому магазині, від різнома