• Friday July 19,2019

Бар'єрний біг: правила і техніка

Бар'єрний біг вважається неспецифічним видом діяльності людини. Спочатку в таких змаганнях брали участь пастухи, які намагалися якомога швидше подолати овечі загони. Пізніше даний вид спорту став більш відомий, а потім увійшов до програми Олімпійських ігор.

Зацікавленість людей збільшувалася, їм подобалися техніка бар'єрного бігу і адреналін, отриманий під час пересування на великій швидкості і стрибків. Фахівці, що готують спортсменів до змагань, почали шукати способи поліпшення показників. У підсумку за весь час існування техніка подолання бар'єра змінювалася не раз.

Бар'єрний біг вперше з'явився в програмі Олімпійських ігор ще в 1896 році, але в ньому брали участь тільки чоловіки, для жінок же дистанція стала доступна лише через 24 роки. До 1935 року бар'єр мав Т-подібний вид, а потім змінився на L-образний. На сьогоднішній день використовується як раз другий варіант, так як він є більш безпечним і долати його набагато зручніше. Такий бар'єр має ефект перекидання, що необхідно на випадок, якщо спортсмен не зумів його перестрибнути.

дистанції змагань

У змаганнях спортсмени мають подолати такі дистанції бар'єрного бігу:

 • 60 метрів разом з бар'єрами (проводиться в манежах);
 • 100 метрів - дли жінок, і 110 метрів - для чоловіків;
 • 400 метрів з бар'єрами (проводиться на відкритих стадіонах).

Коли проводяться забіги на 400 метрів для чоловіків, відстань між бар'єрами становить 35 метрів, а висота одного бар'єру - 0, 914 метра, для жінок відстань таке ж, а висота - 0, 762 метра.

Бар'єрний біг з маленькою дистанцією проводиться на прямих треках, а з відстанню в 400 метрів - по круговому треку. Кожен атлет біжить по своїй доріжці, не перетинаючи її межі. Перешкоди розташовуються на однаковій відстані так, щоб опори прямували у бік лінії старту. Знести бар'єр можна з навантаженням масою в 4 кілограми.

Старт і розгін

У легкій атлетиці бар'єрний біг починається зі старту в низькій стійці. Коли подається команда "Увага!", Атлет повинен підняти тазостегнову частину до рівня плечей. Старт бігуна завжди відбувається тільки після сигналу "Марш!". За перші 4-5 кроків спортсмен повинен встигнути вирівняти своє тіло, а далі вже нормально бігти. Найефективнішим вважається стрибок у тих атлетів, які мають у своєму розпорядженні центр маси паралельно перекладині. Завершується етап стартового розгону після підняття махової ноги, яка атакує перешкода.

перший бар'єр

Суттю бар'єрного бігу є не стрибок через перешкоди, а подолання перешкоди. Рухи атлета виробляються не в верхньому, а в передньому напрямку. Кожен бар'єр береться відповідно до єдиної технікою, розділеної на кілька підетапів:

 1. Атака. Щоб атакувати, атлет піднімає махову ногу, згинаючи її в коліні, а потім випрямляє гомілку, направляючи п'яту вперед. При цьому стегно розташовується в паралельній площині горизонталі, а корпус і голова тримаються строго на одній лінії.
 2. Перекладина. У переході через поперечину спортсмену потрібно підняти зігнуту в колінному суглобі ногу, якою здійснюється поштовх, і розтиснути голеностоп. Махова нога направляється вниз, Махова рука - назад.
 3. Сход. В останньому підетапи барьеріст перекатом ставить махову ногу на п'яткову опору з носка, тримаючись при цьому на відстані 130 сантиметрів від бар'єру. Тут дуже важливо тримати рівно корпус, що не нахиляючи його вперед.

Пройти навчання бар'єрного бігу може далеко не кожен початківець спортсмен. Мало кому вдається правильно пройти перший бар'єр, тому люди просто розчаровуються в своїх силах і закидають цю справу. Для професіоналів ж проходження бар'єру не представляє ніякої складності.

Основна дистанція

Довжина дистанції, а також кількість перешкод визначаються з розрахунку в три бігових кроку, здійснюваних спортсменом між бар'єрами. Перший з них є найкоротшим, другий - максимально довгим, третій же - це підготовка перед стрибком.

Завдяки методиці навчання бар'єрного бігу можна навчитися правильно розраховувати кроки при бігу і нахиляти корпус. Весь забіг проводиться з переднім нахилом тіла. Тут дуже важливий ритм, який забороняється порушувати навіть випадкове перешкоди. Правила говорять, що проносити ноги збоку поперечини або навмисне зачіпати бар'єр забороняється.

фініш

Заключний етап починається після закінчення взяття спортсменом самого останнього перешкоди. Фінішувати можна декількома способами:

 • бічний фініш (атлет трохи повертає тулуб, виносячи вперед праве плече);
 • кидок грудьми (барьеріст нахиляє тулуб вперед, відводячи руки назад, коли досягає останніх метрів дистанції).

Правила та світові рекорди

Правила змагань з бар'єрного бігу мають деякі схожості з легкоатлетичним спринтом. Єдина різниця - наявність бар'єрів. Відстань між ними і їх висота відрізняються за статевими ознаками спортсменів, як це описано на початку статті.

Правилами забороняється проходити перешкода такими способами:

 • проносити ногу поза бар'єру;
 • оббігати збоку;
 • проходити під перешкодою.

На результат не впливає кількість збитих бар'єрів - вони лише сповільнюють учасника змагань.

За весь час проведення змагань рекордсменами стали:

 1. Аріс Меррітт (110 метрів за 12, 80 секунди).
 2. Йорданка Донкова (100 метрів за 12, 21 секунди).
 3. Кевін Янг (400 метрів за 46, 78 секунди).
 4. Юлія Печенкина (400 метрів за 52, 34 секунди).

Навчання техніці бар'єрного бігу

Вміння швидко бігати і перестрибувати бар'єри недостатньо для того, щоб взяти участь в змаганнях з цього виду спорту. Для початку потрібно пройти навчання, щоб зрозуміти, що являє собою біг з перешкодами і як домогтися гарних результатів. Навчання складається з чотирьох кроків, кожен з яких важливий.

Методика бар'єрного бігу може бути не зовсім зрозуміла новачкам, якщо вони ще не опанували елементарними основами гладкого бігу і не змогли освоїти низький і високий старт. Бігуни приступають до повноцінних тренувань лише після оволодіння цими навичками, так як без них на відстані буде пройдена вірно, а отже, про участь в Олімпійських іграх можна забути.

основи

Своє ознайомлення з технікою бігу з перешкодами спортсмени починають з демонстрації техніки пересування по дистанції. Вона включає біг зі старту з проходженням трьох або чотирьох бар'єрів, а також финиширование.

Досвідчені атлети рекомендують продемонструвати техніку ще пару раз, після чого кілька разів пробігти в три кроки через кілька бар'єрів заввишки не більше 50 сантиметрів. При цьому відстань між перешкодами має бути близько 7-8 метрів.

Під час ознайомлення з основами бар'єрного бігу необхідно звернути увагу на сміливе подбеганіе до перешкоди, кидок на нього, а також зв'язок ритму стрибка через бар'єри і межбарьерного бігу.

підготовка

Біг з перешкодами вимагає від атлета відмінною гнучкості передньої і задньої частин стегна, а також рухливості в області тазостегнових суглобів. Щоб домогтися цього, слід виконувати елементарні вправи. Вони призначаються для того, щоб розвинути гнучкість і еластичність зв'язкового апарату, а також м'язів. В їх число входять:

 1. Махи ногою вперед і назад з положення стоячи біля опори (стіна, стілець і так далі).
 2. Махи в сторони, не згинаючи ногу в колінному суглобі, повернувшись обличчям до опори.
 3. Ходьба з випадами і пружинистими погойдуваннями корпусу, з нахилом вперед і киснем ліктями підлоги.
 4. Стоячи спиною до стіни, зігнути ногу в коліні і дотягнутися носком до поперечини, прогинаючись в попереку і виводячи таз вперед.
 5. Сидячи в положенні бар'єрного кроку, витягнувши махову ногу вперед, зігнути поштовхову ногу в стопі і відвести її в бік чітко під прямим кутом.

В процесі розвитку гнучкості і еластичності зв'язкового апарату і м'язів початківці атлети поступово приступають до оволодіння технікою, з якої в майбутньому вони будуть долати перешкоди. Крім того, завдяки цим вправам, можна опанувати і ритмом бігу між бар'єрами.

Спершу потрібно освоїти всі вправи, які спрямовані на правильне виконання відштовхування від поверхні і входу на бар'єр. Після цього використовуються вправи, що підводять. Завдяки їм можна ознайомитися і добре вивчити техніку руху поштовхової ноги. Далі йдуть прийоми, які дають можливість опанувати поєднанням рухів обох ніг (маховою і поштовхової), а також сходом з перешкоди.

ритм

З метою навчання спортсменів ритму і техніці пересування між бар'єрами на доріжці розташовуються від трьох до п'яти перешкод, висота яких становить приблизно 50-60 сантиметрів, а відстань між ними - близько 7, 5 метра. Завдання бігунів - з положення високого старту пройти дистанцію, зробивши чотири кроки до першого бар'єру, а між ними - чітко по три бігових кроку.

У міру підготовки спортсменів відстань між перешкодами і їх висота збільшуються. Крім того, атлети повинні постійно підвищувати швидкість, з якою вони проходять дистанцію, щоб поліпшити особисті показники. Хорошою мотивацією для цього є світові рекорди на змаганнях.

розгін

Освоївши техніку подолання бар'єрів і ритму бігу, атлету пора вивчати техніку старту і, звичайно ж, стартового прискорення. Спершу доводиться опановувати технікою низького старту і вчитися якомога швидше набирати швидкість. Разом з цим потрібно відпрацювати ритмічний біг до самого першого бар'єру, правильно потрапляючи ногою на точку відштовхування через перешкоду, і збільшувати власну швидкість після того, як бар'єр був подоланий.

удосконалення навичок

Барьеріст може зрозуміти техніку бар'єрного бігу і вдосконалити свої навички тільки тоді, коли пройде всі етапи підготовки і буде багаторазово виконувати спеціальні вправи. Для якісного тренування спортсмена використовуються бар'єри різної висоти, число яких регулярно збільшується. Атлет повинен навчитися долати всю дистанцію без помилок, одночасно з цим відпрацьовуючи біг як з низького, так і з високого старту.


Цікаві Статті

Риболовля на Десні: особливості, цікаві факти та відгуки

Риболовля на Десні: особливості, цікаві факти та відгуки

Риболовля на Десні є досить популярним заняттям серед жителів Росії і туристів. Протяжність річки становить понад тисячу кілометрів, а її води багаті різноманітними видами риб. Хоча така рибалка має і свої особливості, без дотримання яких очікувати великого улову не доведеться. Про те, як рибалити на Десні в різних регіона

Пастки для риби своїми руками: особливості, види та рекомендації

Пастки для риби своїми руками: особливості, види та рекомендації

Для лову риби винайдено чимало пристосувань. Був час, коли її ловили руками і з застосуванням кістяних гарпунів. Сьогодні використовують мережі і різні вудлища. Судячи з численних відгуків, досить ефективними при лові риби є пастки. Як стверджують фахівці, їх стали використовувати набагато раніше, ніж інші рибальські снасті. Незважаючи на те що на прилавках спеціалізованих магазинів є великий асортимент фірмових пристосу

Як зробити груди пружною в домашніх умовах: вправи, фото

Як зробити груди пружною в домашніх умовах: вправи, фото

У певний момент кожна жінка стикається з тим, що її груди втрачає колишню форму. Шкіра при цьому стає менш пружною і виглядає розтягнуто. Причин виникнення такого явища досить багато, і вік у цьому питанні не завжди стає вирішальним фактором. Повернути грудей колишній обсяг можна за допомогою пластичних операцій. Але не кожна представниця слабкої статі вирішиться на такі радикальні способи. До того ж вартість даного методу дуже висока.

Як прибрати жир з лобка: вправи для чоловіків і жінок

Як прибрати жир з лобка: вправи для чоловіків і жінок

У сучасному світі багато хто намагається вести здоровий спосіб життя і прагнуть зробити своє тіло красивим. Для цього чоловіки і жінки правильно харчуються, займаються спортом, дотримуються дієт, проявляють щоденну активність. У плані схуднення людина хоче позбутися від жиру абсолютно у всіх місцях, але виконуються вправи приносять результат не повністю на всьому тілі. А відбувається так тому, що фітнес-програми б

Російський баскетболіст Сергій Моня

Російський баскетболіст Сергій Моня

Сергій Моня - один з найвідоміших баскетболістів Росії. Природжений лідер, який прекрасно володіє баскетбольними навичками, а також незамінна душа компанії. Чемпіон Європи 2007 року, багаторазовий призер чемпіонату Росії, ПБЛ і Ліги ВТБ в складі безлічі команд ... Регалії і гідності цього чудового гравця можна перераховувати дуже довго. Зараз ми розповімо вам, хто ж такий Сергій Моня і як він став легендою російського баскетболу. Дитинство майбутнього чемпіона Сергій Оле

Аркадій Воробйов: біографія, спортивні досягнення, фото

Аркадій Воробйов: біографія, спортивні досягнення, фото

Аркадій Микитович Воробйов (1924-2012) - радянський важкоатлет, письменник, вчений. Любителі спорту добре знають ім'я цієї людини: професора, доктора медичних наук, учасника трьох олімпіад, заслуженого тренера СРСР та заслуженого майстра спорту СРСР. Таких видатних результатів вдавалося досягти далеко не кожному спортсмену. Воробйов Аркадій Микитович: біографія радянського важкоатлета Аркадій - виходець із селянської родини, шанованої в окрузі