• Saturday July 20,2019

Рушницю мисливську гладкоствольну: характеристики, фото

Розвиток людини багато в чому залежало від знарядь господарської діяльності, які вдавалося створювати і вдосконалювати.

У частині видобутку дичини справжнім проривом стало створення мисливських рушниць. Початкові екземпляри не відрізнялися швидкістю перезарядки, точністю і довговічністю, але істотно полегшували видобуток прожитку.

Сучасні аналоги оснащуються всіляких девайсами, виготовляються з інноваційних матеріалів і випускаються в різних модифікаціях. Розглянемо особливості і характеристики популярних модифікацій.

Історичні факти

Перші версії бойових і мисливських рушниць були гладкоствольною. Заряд під час пострілу викидався за допомогою порохових газів з стволового каналу. Якість і точність при цьому залишали бажати кращого. Багато в чому це пов'язано з відсутністю відповідних технологій виготовлення, які могли б забезпечити випуск зарядів і стовбурів єдиного розміру.

Ведення вогню не відрізнялося точністю, дальність польоту кулі була не на вищому рівні. Перші мушкети, аркебузи і пищали програвали по основним параметрам арбалетів та луків, особливо в плані скорострільності і дальності ураження цілі.

Вважається, що перші зразки нарізної зброї з'явилися в ще в 1498 році в Лейпцигу або Відні. Боєприпас необхідно було заряджати за допомогою молотка. Особливою популярністю такі версії не отримали. Найвдаліша на той час модель з нарізкою стовбура була створена в 30-х роках XIX століття Бернером. У Росії подібна зброя з'явилося в кінці XVII століття, а в 1856 році модифікації присвоїли найменування "гвинтівка".

Варіанти з нарізними стволами активно стали використовуватися під час Громадянської війни США (60-і роки XIX століття). Довгий час лідируючу позицію займали саме гладкоствольні модифікації. Протягом багатьох років удосконалювалася зарядна система, конфігурація стовбурів, збільшувався показник точності і балістики. І все це в сфері армійських підрозділів. Застосування мисливських гладкоствольних рушниць за прямим призначенням залишалося поза конкуренцією.

Загальна інформація

Сьогодні розглядаються різновиди зброї відносяться до найпоширеніших в сфері соціально-побутового цивільного використання. До даної категорії відносяться одностовбурні і двостволки мисливські рушниці, пістолети, пневматичні аналоги.

Аналогічне зброю стоїть на балансі поліцейських і спеціальних воєнізованих підрозділів, однак основне його призначення - полювання. На відміну від старовинних модифікацій, такі моделі заряджати через стволовую частина, а оснащуються запальним пристроєм, відрізняються високими показниками практичності та ефективності.

Особливості

Основне об'єктивне перевага гладкоствольної мисливської рушниці перед конкурентами - це можливість ведення вогню численними типами зарядів (кулями, дробом, картеччю). Площа ураження збільшується за рахунок розсіювання частин боєприпасу, особливо це ефективно на близьких дистанціях і полюванні на рухому дичину. Моделі з гладкими стволами не вимагають точного прицілювання. Особливості рушниці дають можливість вирішення різних завдань під час мисливського промислу.

помпові модифікації

Конфігурація помпової рушниці оснащена цівкою, яке необхідно рухати вперед / назад для перезарядки. Вінчестери стали популярними не тільки серед мисливців, а й в поліцейських підрозділах. Високі забійні і тактичні показники зробили дробовик мало не найпопулярнішим варіантом серед гладкоствольної цивільної зброї, що застосовується в США.

Мисливські рушниці такого типу мають зручний вузол заряджання і володіють істотною вогневої силою. Перший прорив у своїй категорії зробили вінчестери зразка 1897 року. Вони конкретно потіснили двостволки аналоги. Це стало можливим завдяки високим експлуатаційним параметрам нових зразків.

Практично в такому ж вигляді дробовик постав на бойовому поприщі. Наприклад, модифікація «Вінчестер М1897» була прийнята на озброєння армією США під час Першої світової війни. Ця модель послужила прототипом для багатьох гладкоствольних мисливських рушниць.

Плюси помпових знарядь

Головним достоїнством цієї категорії зброї стала надійність. Моделі цього класу могли використовуватися з зарядами різної потужності і навіть з гумовою кулею. В результаті у стрільця підвищилися можливості вирішення тактичних завдань. До мінусів помпових моделей відносять недостатній показник скорострільності, залежною немає від заряджає пристрої, а від уміння і спритності користувача. Однак даний вид зброї користується популярністю до цих пір.

Нарізні самозарядні зразки

Прямими конкурентами нарізних мисливських рушниць стали самозарядні гладкоствольні аналоги. Для перезарядки в них застосовується енергія відпрацьованих газів або віддачі. До подібних модифікацій відноситься «Сайга-12» і «Ремінгтон 11-87». На відміну від помпових аналогів, самозарядні рушниці мають меншу віддачу, що позитивно впливає на точність прицілювання. Ще одна перевага - хороша скорострільність, що на невеликій відстані підвищує ефективність ведення вогню.

Але самозарядні версії не набули широкого поширення у мисливців. Пов'язано це зі складністю експлуатації і ненадійністю конструкції. Подібна система краще підходила для армійських потреб. Вдало скомбінувати обидві конструкції також не вдалося. Такі модифікації відрізнялися великою вагою і дорожнечею. Моделі в обмеженій кількості використовуються для спортивної стрільби і домашньої самооборони.

Про стовбурах

Нарізні мисливські рушниці, як і гладкоствольні варіації, збираються з сучасних матеріалів з впровадженням інноваційних технологій. Ствольна частина може бути одного діаметру по всій довжині або мати різні розміри на початку і кінці деталі. У другому випадку спостерігається звуження стовбура - з такої зброї стріляти подкалиберной кулею неможливо.

Найпоширенішою формою вважається циліндричний елемент, з якого можна вести вогонь кулями, дробом і картеччю. Єдиним мінусом такої зброї є погіршення показника купчастості і точності зі збільшенням відстані до цілі. У деяких модифікаціях застосовується спеціальна насадка на стовбур, яка нівелює похибки (циліндри, чоки, получок).

різновиди

Всі мисливські рушниці (фото можна побачити вище) на сьогоднішній день діляться на класи за такими параметрами:

 • відсутність або наявність знімного магазину (однозарядний, автоматичний, самозарядний вид);
 • тип обойми (трубчаста, підствольні, коробчатого виду);
 • метод перезарядки (перелом стовбура, поздовжньо-ковзне пристрій, самозарядний механізм, револьверний спосіб).

Калібри мисливських рушниць

Цей показник також грає важливу роль в області застосування зброї. Для мисливських модифікацій калібр визначається відповідно до кількості куль, відлитих з одного фунта (453, 5 г) свинцю. Чим менше стовбур в діаметрі, тим більше зарядів виходить з контрольної маси сировини. Кулі для цього знаряддя сферичні, діаметр дорівнює розміру стволового каналу в середній частині.

У мисливських моделях використовуються патрони з калібром, в якому зазначено відомості про гільзі. Наприклад, 16/70 - це заряд 16 калібру, довжина гільза - 70 мм. Найбільш поширена величина другого параметра, крім зазначеного, 76 і 89 мм. Мисливську рушницю 12 калібру є найпопулярнішим зараз, проте зустрічаються зразки з показником 16, 20, 24, 32 і 36. На вітчизняних теренах відомий калібр 410, який має популярний серед мисливців карабін «Сайга».

Мисливська рушниця ІЖ

Розглянемо характеристики одного з найпопулярніших вітчизняних гладкоствольних рушниць ІЖ-43:

 • типи калібрів - 12 і 16 мм;
 • патронник по довжині - 70 або 76 мм;
 • стовбур - 660/720/750 мм;
 • вага - 3, 6 кг.

Знімні стовбури розміщені горизонтально, між собою з'єднуються за допомогою нижньої і прицільної планки. У казенному відсіку елементи фіксуються муфтою методом пресування і стопорного штифта. Відпрацьовані гільзи у мисливської рушниці ІЖ-43 видаляються виштовхувачем, на який впливає подавач. Повний витяг здійснюється механічним способом, тобто вручну.

ТОЗ-34

Ще одна популярна модель від тульських зброярів. Особливістю є орнамент на корпусі, а на штучних аналогах - витончена гравірування.

На прикладі мисливської рушниці ТОЗ-34 розглянемо основні характеристики:

 • довжина ствола - 711 мм;
 • патронник - 70 мм;
 • додається зусилля для спуску - 1, 5-2, 5 кг / см;
 • маса - 3, 2 кг;
 • габарити - 1150/55/210 мм.

Переваги і недоліки

До переваг гладкоствольних мисливських рушниць (фото яких ви бачили вище) відносять можливість використання різних видів зарядів, аж до гумових куль і газових патронів. У спеціальних підрозділах застосовують боєприпаси вишибного дії, службовці для ліквідації різних перешкод. Можливості зброї значно розширюють сферу застосування в цивільних і спеціалізованих областях.

Незважаючи на те, що сучасну полювання складно уявити без гладкостволки, зброя має певні недоліки. Це відносно мала дальність стрільби, в порівнянні з нарізними аналогами, - в польових умовах ефективна дальність ведення вогню становить не більше 70 метрів. На великих дистанціях картеч або дріб розсіюється і втрачає убивчість. При стрільбі кулею дальність збільшується в 2-2, 5 рази. Залежно від калібру мисливської рушниці, ефективна дистанція складе близько 200 метрів.

Варто відзначити, що істотно знижуються тактичні можливості мисливця через значну вагу гладкоствольної зброї та великих розмірів специфічних патронів. Габарити боєприпасів обмежують запас, який може переносити стрілок, і знижують ємність обойми на самозарядних модифікаціях.

рекомендації

Щоб знаряддя служило довго і надійно, слід забезпечити його грамотне застосування і зберігання. На відміну від нарізних аналогів, гладкоствольні моделі потребують регулярного чищення. Перед тривалим зберіганням знаряддя необхідно змастити спеціальним маслом і зберігати в сухому місці. Дотримання правил експлуатації і догляду гарантує вдале ведення полювання, збереження видобутку в товарному вигляді, безпеку стрілка.

Підсумуємо

У чисто цивільному сегменті гладкоствольні модифікації зброї ідеально підходять для мисливського промислу. Як самозахисту воно занадто повільне, навіть в обрізаному виконанні. Деякі підрозділи поліції використовують помпові самозарядні аналоги, але для промислу вони не дуже підходять. Якщо ви вирішили купити мисливську рушницю, 12 калібр підійде на лося або кабана, а для пернатої дичини краще використовувати 20-й.


Цікаві Статті

Шаміль Завуров - боєць міжнародного рівня

Шаміль Завуров - боєць міжнародного рівня

Дагестан є батьківщиною багатьох сучасних бійців, які представляють Росію. Адже на теренах цієї кавказького регіону дітей з малих років привертають різноманітні види єдиноборств: самбо, боротьба, східні бойові мистецтва. Завдяки цьому багато спортсменів надалі освоюють універсальну техніку ведення бою, відчуваючи свої сили в різних версіях ММА. Одним з таких атлетів і став Шаміль Завуров, поєдинки за уч

Філіп Лам: життя і кар'єра "баварської" легенди

Філіп Лам: життя і кар'єра "баварської" легенди

Кожна людина, що захоплюється футболом, знає такого спортсмена, як Філіп Лам. Майже все своє життя він грав за мюнхенську «Баварію» і цілих 15 років за збірну Німеччини, яку в останній рік своєї кар'єри привів до перемоги на чемпіонаті світу. Про нього можна багато чого розповісти, але зараз мова піде лише про найцікавіші факти. Дитинство і юність Як і багато інших німецьких хлопчаки, Філіп Лам з дитинства захоплювався футболом. Кол

Як навчитися кататися на ковзанах заднім ходом: поради початківцям фігуристам

Як навчитися кататися на ковзанах заднім ходом: поради початківцям фігуристам

Всі новачки, вперше стали на ковзани, турбуються лише про те, щоб встояти на ногах. Але з часом ноги перестають роз'їжджатися в різні боки, і нам хочеться не тільки відточити свою майстерність, а й оволодіти новою технікою. Тому рано чи пізно у кожного з нас виникає закономірне питання про те, як навчитися кататися на ковзанах заднім ходом. Що потрібно знати про екіпіровку? Перш ніж зосередити свою

"Бригантина" - басейн в Митищах: опис, адреса, контакти та відгуки

"Бригантина" - басейн в Митищах: опис, адреса, контакти та відгуки

Коли посеред робочого тижня раптом захотілося трохи розвіятися, ідеальним варіантом стане легка фізичне навантаження. Це може бути зарядка, розтяжка, пробіжка або плавання. Тренувати організм необхідно, адже це є запорукою витонченої фігури, міцного здоров'я і гарного настрою. Багато міст пропонують своїм жителя

Євген Набоков - легендарний воротар

Євген Набоков - легендарний воротар

Євген Набоков є російським воротарем, який більшу частину своєї кар'єри відіграв в НХЛ. Цей воротар, безумовно, провів яскраву кар'єру. Він здобув безліч перемог як в клубному чемпіонаті, так і на міжнародній арені. Початок спортивного шляху Євген Набоков народився 25 липня 1975 року в місті Усть-Каменогорську. Навчатися хокею цей прославлений воротар став в місцевій хокейній школі. Уже

Красиве накочене тіло: прагнемо до ідеалу

Красиве накочене тіло: прагнемо до ідеалу

Кожна людина мріє про ідеальне тіло. Звичайно ж, найкращий варіант досягти результату - піти в тренажерний зал. Але не завжди допомагають лише фізичні вправи, слід чітко розпланувати свій раціон і розпорядок дня. Адже накачане тіло - це прекрасно. Але варто також усвідомлювати, що за кілька тижнів ефекту не буде, на це потрібно буде витратити парочку років. Кожна доросла людина розум