• Sunday May 19,2019

Валерій Брумель: біографія, фото, причина смерті

Валерій Брумель ... Ім'я цієї людини в 60-і роки ХХ століття асоціювалося з Олімпійськими іграми, гучними перемогами, оглушливим успіхом і світовими рекордами.

«Космічний стрибун», легенда радянського спорту - в 19-річному віці Валерій став кумиром мільйонів радянських громадян, долаючи щоразу нові висоти.

Валерій Брумель: біографія олімпійського чемпіона

Як все починалося? Хлопчик, ім'я якого через пару десятків років буде гриміти на весь Радянський Союз, народився в селі Розвідки (Амурська область, Тиндинський район) 14 травня 1942 року. Його батько працював начальником геологорозвідувальної партії і відкрив велику кількість родовищ залізної руди і вугілля. Однак дана робота була малоприбутковою, тому сім'я майбутнього спортсмена жила досить скромно. Валера в дитинстві був хворобливим, кволим дитиною і нічим не виділявся з натовпу таких же, як він, підлітків. У спортивну школу скромно одягненого хлопчика не брали через маленький зріст.

У 1954 році сімейство Брумель переїхало в Ворошиловград (нині Луганськ). На одному з уроків фізкультури при виконанні стрибків у висоту Валера, на свій подив, легко здолав 120 сантиметрів. Ця обставина його одночасно здивувало і порадувало. У юнака з'явилося захоплення, що стало в майбутньому справою всього його життя: стрибки у висоту. Стартовий поштовх Валерію дав досвідчений тренер дитячої спортивної школи Шейн Петро Семенович, який розглянув в хлопчика якості, які визначили його майбутні успіхи. Брумелю вистачило року, щоб після регулярних тренувань, де юнак виявляв максимальну працьовитість і завзятість, подолати планку 150 сантиметрів. У 15 років Валерій взяв участь в чемпіонаті України і зайняв 2-е місце. Підкорена їм висота склала 1 метр 75 сантиметрів; 2-метрову планку Брумель подолав через 2 роки.

Рекорд за рекордом

Закінчивши школу, Валерій Брумель чітко визначився у своїх намірах і вступив до Московського інституту фізичної культури, де увійшов до Олімпійську збірну Радянського Союзу. На тренуваннях багато уваги приділяв роботі зі штангою, що обумовлювало зміцнення м'язів ніг, поліпшення стрибучості і підвищення рівня фізичної підготовки. У 1960 році дебютував в Римі на Олімпійських іграх, взяв висоту 2 метри 16 сантиметрів, за що отримав срібну медаль.

У наступні три роки Валерій встановив шість світових рекордів, неодноразово стаючи найкращим спортсменом планети. У 1964 році в Олімпійських іграх в Токіо здобув черговий тріумф, взявши висоту 2 метри 18 см. За спортивні успіхи Брумель Валерій був удостоєний ордена Трудового Червоного Прапора.

Нічого не віщувало біди…

Спортсмен Валерій Брумель, біографія якого викликає захоплення ним як сильною особистістю, насправді зіткнувся в житті з величезною трагедією, зрубів на корені всі успіхи і надії на майбутні перемоги. Пізніше. Потім. А поки молодий процвітаючий чемпіон, який користувався популярністю у представниць прекрасної статі, створив сім'ю зі Світланою Лазаревої - майстром спорту з художньої гімнастики. Молоді люди розписалися в 1963 році і незабаром раділи народженню чарівного синочка. У мріях Валерія, який показав в спорті високі результати, було подолання планки в 2 метри 30 сантиметрів, над чим спортсмен посилено працював. Здавалося, до заповітної мрії залишалося кілька кроків.

Трагічним днем, що перевернув все життя Валерія Брумеля, стало 5 жовтня 1965 року. Закінчивши чергове тренування, легкоатлет, який прямував додому, по дорозі зустрів знайому Мотогонщіца, що запропонувала його підвезти. Дощова погода ... Поворот на набережній Яузи ... Мотоцикл не впорався з керуванням і врізався в бетонну огорожу. У цій аварії вилетів із сідла Валерій вдарився об залізобетонний стовп правою ногою. Результат - переломи ноги, відірвана ступня, ледве тримала на зв'язках і сухожиллях. Постраждалих в лікарню відвіз проїжджав повз водій «Запорожця». Свою ступню Валерій, не втратив самовладання, тримав в руках сам, стрибаючи на одній нозі до машини.

У боротьбі за життя

Лікарями інституту імені Скліфосовського був поставлений діагноз «подвійний осколковий перелом». Спочатку навіть медики розглядали питання про ампутацію, але потім було вирішено зробити операцію. Як мозаїку, збирали лікарі по кісточках знівечену ногу, не даючи при цьому ніяких гарантій. Більше трьох тижнів температура тіла трималася 39 градусів. Сім раз, щоб уникнути гангрени здійснювали переливання крові. Про великому спорті мови бути не могло; радувало, що хоч ногу зберегли. Але кістки так і не зрослися протягом двох років. Відомий стрибун як і раніше пересувався за допомогою милиць.

Тоді один із знайомих порадив звернутися до хірурга-чарівники з Кургана Гавриїлу Ілізарову, до якого Брумель і відправився в надії на зцілення. Доктор погодився взятися за лікування Валерія і на загальний подив поставив його на ноги менше ніж за 4 роки. Чого коштували перші кроки, відомо тільки самому Валерію, який, закушуючи губи до крові, ходив від ліжка до телевізора, по коридору від палати і назад. Протягом трьох років Брумель Валерій Миколайович переніс більше 30 операцій, вкоротити ногу на 5 сантиметрів. У цей найтяжчий час розпалася сім'я, дружина Світлана пішла від нього, залишивши йому, хворому і немічному, маленького сина. Пізніше, в 1968 році, суд позбавить колишню дружину батьківських прав. Валерію і маленькому Саші в цей час довелося нелегко. Пенсія була мізерною. Коло друзів, які залучаються блиском імені легкоатлета, різко звузився і налічував не більше 15 осіб.

Літературний шлях Валерія Брумеля

Для отримання додаткового доходу Валерій занурився в літературну діяльність і став писати книги. Можливо, він міг би проявити себе в спортивній галузі, в більш щадному напрямку: в якості тренера або викладача фізичної культури. Але волелюбна натура Валерія, не терпів над собою ніякого чиновництва, вибрала кардинально інший шлях: виклад думок на папері. Ці праці згодом вилилися в такі книги, як «Висота», присвячена доктору Ілізарову, «Доктор Назаров», «Рев трибун», «Олімпійська комедія». Його роман «Не зрадь себе» був переведений на 7 мов. У 1971 році на «Мосфільмі» приступили до зйомок фільму «Право на стрибок». Паралельно Валерій не залишав тренування, мріючи повернутися до своїх рекордів. У березні 1969 року на критому стадіоні він зібрав найближчих друзів для того, щоб показати, що залишився таким же, як раніше, і зуміє підкорити висоту. І підкорив!

Брумель повернувся ?!

Ще деякий час тому Валерій мріяв навчитися ходити, а тепер зміг, завдяки неймовірним зусиллям, повернутися до улюбленої справи. Почав з висоти 1, 75 метра, закінчив 2, 05 метра. Глядачі одностайно схопилися на ноги, обнімалися, кричали від радості, аплодували. Все було зрозуміло: Брумель повернувся! Той самий, в якого вірили, кого любили.

Валерій почав тренуватися з посиленою енергією і старанням. У 1970 році він зумів зробити, здавалося б, неможливе: підкорив висоту 2 метри 9 сантиметрів. Але перемога, що дала зусиллями великих зусиль і старань, дісталася йому високою ціною: Брумель порвав ахіллесова сухожилля на важливою для легкоатлета поштовховою нозі, ставши інвалідом 2-ї групи. Спорт залишився в минулому.

Поруч - тільки справжні друзі

Пізніше Валерій зустрів Олену Петушкова - дочка заступника внутрішніх справ СРСР. Вона захоплювалася кінним спортом, в якому домоглася великих успіхів, ставши олімпійською чемпіонкою. Після шлюбного торжества молоді отримали окрему квартиру, у них народилася дочка Влада. Здавалося б, все було в достатку: живи і радій, але сім'я не відбулася: подружжя розлучилося.

Від сумних думок письменника, важко переживав розлучення і не відбулася особисте життя, рятували друзі: Інна Ульянова, Юрій Сенкевич, Майя Плісецька, Володимир Висоцький. Брумель Валерій Миколайович в цей довгий часовий період багато розмірковував: в 1989 році вийшов з партії і охрестився за православним каноном. Олімпійський чемпіон багато їздив по країні з лекціями, тому як мав дар прекрасного оповідача і легко вмів утримувати увагу публіки.

Остання любов Валерія

Останньою любов'ю Валерія стала Світлана. Медик за освітою, лікар-психіатр за професією, вона зустрілася на його шляху в гостях у спільних знайомих. Відчувши взаємну симпатію, чоловік і жінка спочатку багато гуляли по місту, ходили в кіно, театри, на концерти. У 1992 році пара, в якій Світлана була молодша Валерія на 16 років, зареєструвала шлюб і відправилася у весільну подорож до Генуї, а до 50-річного ювілею чоловіка, якого шалено любила, Світлана піднесла подарунок - сина Віктора.

Валерій Брумель, фото якого ви можете побачити в статті, знову відчув себе затребуваним, відчув на своїх плечах відповідальність за близьких і намагався в повній мірі матеріально забезпечувати улюблену сім'ю.

26 січня 2003 року - день, в який пішов з життя Валерій Брумель. Причина смерті - рак, захворювання, що не жаліє нікого. Валерій до останнього дня приховував хвороба, тому що не хотів виглядати перед своїми знайомими немічним і хворим.


Цікаві Статті

Керівництво по футболу: як навчитися набивати м'яч на нозі?

Керівництво по футболу: як навчитися набивати м'яч на нозі?

Карбування м'яча - це дуже важлива вправа, яким повинен володіти кожен футболіст. Багато хто вважає, що набивати м'яч вміти не потрібно, тому що ця вправа вам не знадобиться в реальній грі. Так, дуже рідко можна побачити, щоб футболіст набивав м'яч прямо під час матчу, проте це не означає, що вам не варто звертати увагу на цю вправу.

Як пройшла Олімпіада 2002 року в Солт-Лейк-Сіті

Як пройшла Олімпіада 2002 року в Солт-Лейк-Сіті

У голосуванні за право проведення зимових Олімпійських ігор 2002 з великим відривом переміг місто Солт-Лейк-Сіті в американському штаті Юта. Членам МОК для виявлення переможця знадобився всього один тур, замість передбачуваних трьох. Успіх же самих ігор був не таке однозначне. У пам'яті уболівальників залишилися не тільки перемоги олімпійців. 8 лютого 2002 року XIX зимові Олімпійські Ігри відкрив президент США Джордж Б

Кінний клуб "Ізмайлово", школа верхової їзди: адреса, відгуки

Кінний клуб "Ізмайлово", школа верхової їзди: адреса, відгуки

Коні - це диво-тварини, які стають для людей друзями. Більш відданого представника тваринного світу і не знайти. Кажуть, що собака - друг людини, але кінь може стати кращим другом. Це величні і в той же час граціозні тварини. Хоча вони сильні духом, але мають ніжну душу. Лише кілька хвилин достатньо побути в присутності

Хатха-йога - це ... Хатха-йога для початківців: найперші пози

Хатха-йога - це ... Хатха-йога для початківців: найперші пози

Сучасний світ сповнений стресів, хвороб, виснаження і відчуття дисбалансу. Одного разу серед щоденної метушні людина зупиняється і розуміє, що дуже вже далеко пішов від світу в душі. І тоді починаються пошуки засобу, здатного повернути відчуття щастя буття. Багато шукають знаходять вихід із ситуації в східних практиках. Йога вже д

Велосипедна мастило для ланцюга - яка краще

Велосипедна мастило для ланцюга - яка краще

На велосипедному ринку представлено так багато видів мастила ланцюга, що виникає величезна проблема вибору. Кожен виробник твердить, що його продукт краще, а продавець намагається продати найдорожчий товар, розповідаючи про його достоїнства. У фокусі даної статті - велосипедна мастило для ланцюга велосипеда, яка вона буває, як правильно застосовується і чим відрізняється від конкурентів. Види мастил На ринках велосипедну мастило можна зустрі

Фітнес-парк "Чемпіон", Уфа: відгуки, фото, адреса

Фітнес-парк "Чемпіон", Уфа: відгуки, фото, адреса

Заняття спортом здатні змінити не тільки фігуру, але і думка людини про себе. Коли намагаєшся стежити за своєю вагою, самооцінка миттєво виростає. Добре виглядати хочеться цілий рік, тому існує нагальна потреба в фізичних навантаженнях. Кращі закладу для відмінного проведення часу - фітнес-клуби, де можна не тільки усередині позайматися, але і добре відпочити. Одне з таких місць - це фітнес-парк «Чемпіон». Уфа - місто, де розташ