• Friday July 19,2019

Хто такий "ліберо" в волейболі? Ігрові дії, правила

Одна з ключових позицій в сучасному волейболі - це ліберо. Розібратися, хто такий ліберо в волейболі, нескладно. Це спеціальний спортсмен, який виконує виключно захисні функції.

З історії

Ліберо - найостанніша амплуа, яке з'явилося в сучасному волейболі. Вперше гравці на цій позиції з'явилися на майданчику в 1998 році, відразу після внесення змін до правил Світовою федерацією волейболу. Це були воістину революційні зміни. Саме вони затвердили існування гравця, що виконує тільки захисні функції.

На думку фахівців, однією з основних причин для цього послужило бажання дати можливість волейболістам з невисоким зростом знайти своє місце на майданчику.

функції ліберо

Адже хто такий ліберо в волейболі? Його основні завдання - прийняти подачу, а також атакуючі удари суперника, зіграти на підборі відскоків з блоку і скиди. А для цього ідеально підходить невелике зростання.

При цьому в грі ліберо є ряд обмежень. Їм заборонено брати участь в атаках і блоках.

Піонерами стали чоловіки. Одними з перших гру з ліберо випробували збірна з волейболу Болгарії і збірна Голландії.

Однак це нововведення, як і ряд інших, прижилося не відразу. Наприклад, так само завзято спочатку не приймали збільшення рахунку в партії до 25 очок, дозвіл зачіпати сітку при подачі і грати ногами.

З появою ліберо важливу роль в сучасному волейболі стала грати спеціалізація. Чіткіше стали виділятися гравці по амплуа - центральні, догравальника, що блокують і, звичайно, ліберо.

знамениті ліберо

Збірна з волейболу Росії виховала чимало сильних ліберо, які неодноразово визнавалися кращими на багатьох великих міжнародних турнірах.

На початку XXI століття на сторожі волейбольних оборонних рубежів стояв Євген Митьков. Після нього в національну команду прийшов, мабуть, найвідоміший російський ліберо - Олексій Вербів. Заслужений майстер спорту Росії, він двічі визнавався кращим ліберо Світової ліги, ставав кращим в своєму амплуа на чемпіонаті світу, Європи, Олімпіаді в Пекіні і на багатьох інших змаганнях.

Разом з Вербова до складу національної збірної Росії з волейболу сьогодні входить ще один ліберо - Артем Єрмаков. Це гравець московського "Динамо", майстер спорту міжнародного класу. Він народився в Нижньовартовську, тому почав виступати за клуб "Самотлор". Пограв за Новоуренгойскій "Факел", уфимський "Нафтовик", казанський "Зеніт", Одинцовському "Іскру", команду "Білогір'я". У нього також є ряд досягнень - чемпіон Європи та переможець Світової ліги. Неодноразовий чемпіон Росії і володар Кубка країни.

Ще один помітний ліберо - бразилець Сержіо Дутра Сантос. Він є вже дворазовим олімпійським чемпіоном та дворазовим чемпіоном світу, в даний момент грає за національну збірну і команду сеси з Сан-Паулу.

Якими якостями повинен володіти ліберо?

Гравець ліберо в волейболі повинен володіти рядом важливих якостей. Найголовніше - впевнена гра при прийомі подачі. У сучасному волейболі м'яч при подачі летить зі швидкістю близько 200 кілометрів на годину. У чоловічих змаганнях на високому рівні і ще швидше. Тому так важливо відразу чітко прийняти м'яч на задній лінії і почати розвивати власну атаку.

Прийнявши м'яч, він повинен віддати пас сполучній, який вже приймає рішення, хто і яким чином проведе вирішальну атаку.

Гравці в волейболі, які виконують функції ліберо, повинні володіти вибуховою реакцією, приймати потужні подачі і атакуючі удари, швидко пересуватися по задній лінії, впевнено приймати м'яч двома руками в падінні у самого майданчика.

Ліберо зобов'язаний добре читати гру. Тому на цій позиції, як правило, грає досвідчений волейболіст, молодому впоратися з таким завданням вдається нечасто. У сучасному волейболі успіх захисту залежить від вірного розташування на майданчику кожного гравця і в першу чергу ліберо, який першим повинен прийняти летить снаряд.

Крім відмінної гри в захисті, він повинен вміти добре грати в пас. Адже мало прийняти м'яч, потрібно ще точно віддати його сполучній, який почне атаку.

Також для нього важливо вміти і самому почати атаку. Це необхідно в тому випадку, коли сполучний не встигає на м'яч або сам прийняв подачу. Є і ще один важливий момент. Ліберо є неформальним лідером команди, багато в чому, як і капітан, він відповідає за настрій і позитивну атмосферу на ігровому майданчику.

тактика гри

Ігрові дії з появою на волейбольному майданчику ліберо сильно змінилися. Беручи до уваги стандартну розстановку, сполучний починає партію з першої зони. Це робиться для того, щоб він мав можливість віддати пас будь-якого з трьох нападників на першій лінії.

Волейбольний захисник при цьому міняє до подачі центрального блокуючого у задній бровки. Після подачі ліберо переміщається в 5-ю зону. Це необхідно для того, щоб команда з волейболу мала можливість перекривати найчастіші напрямки атак. При цьому ліберо змінюються з догравальника зонами.

особливе призначення

Докладний відповідь на питання про те, хто такий ліберо в волейболі, дають офіційні правила. У гравця цього амплуа є своє особливе призначення.

Будь-якій команді дозволяється призначити ліберо двох будь-яких гравців. На великих міжнародних змаганнях, які проводяться під егідою Міжнародної федерації волейболу, з двох гравців в основний заявці двоє повинні бути волейбольними захисниками.

В офіційних протоколах матчу їх записують в окремих графах, там же вказується номер гравця, який виконує захисні функції.

Незважаючи на те що такий гравець часто виконує роль неформального лідера, згідно з правилами, він не має можливості бути капітаном своїх команд або виконувати будь-які капітанські функції на майданчику.

екіпірування ліберо

Щоб під час матчу відразу дізнатися, хто такий ліберо в волейболі, його легко відрізнити за особливою формою, яка відрізняється не тільки від форми суперників, але і від квітів власної команди.

Такі гравці носять форму, яка за кольором повинна явно контрастувати з квітами основних гравців команди. При цьому допускається, щоб вона була іншої моделі, але при цьому повинна бути пронумерована так само, як і у партнерів.

На великих міжнародних змаганнях обов'язковою умовою є те, що ліберо мають власний номер.

Дії ліберо на майданчику

На майданчику волейбольний захисник має право виконувати певні функції. Гравцеві, сконцентрованому на захист, дозволяється виходити замість будь-якого партнера, що розміщається на задній лінії. При цьому сам спортсмен може з'являтися на майданчику тільки як гравець задньої лінії. Йому суворо забороняється наносити атакуючі удари з будь-якої точки поля. Є тільки один виняток: якщо в ту мить, коли м'яч отримує ліберо, він знаходиться нижче верхнього краю сітки, то після удару волейбольного захисника снаряд може легально потрапити на половину суперника, і очко буде зараховано.

Ліберо забороняється подавати, блокувати атакуючий удар волейболіста команди-опонента або намагатися блоку.

Ліберо виходить на ігровий майданчик вільно - це не вважається стандартною заміною. На майданчик він може виходити скільки завгодно раз. Єдина умова: між заміщенням повинен відбутися завершився розіграш м'яча. У разі травми замість ліберо може з'явитися в грі тільки той гравець, замість якого він до цього виходив на майданчик.

Такі появи на майданчику називають заміщеннями, щоб не плутати їх із замінами, кількість яких обмежена. Воно може відбуватися тільки тоді, коли м'яч знаходиться поза грою і ще не було свистка, який дозволить виконання подачі. На старті партії ліберо входить в гру після того, як другий арбітр перевірив стартове розташування і схвалив її.

Якщо гравець порушив правила виходу на майданчик, то на перший раз суддя обмежується усним зауваженням, не перериваючи гру. Наступні подібні епізоди повинні закінчуватися зупинкою зустрічі і штрафами для порушників.

У тих випадках, коли ліберо отримує травму, тренером може бути призначений на його місце будь-який гравець.


Цікаві Статті

Риболовля на Десні: особливості, цікаві факти та відгуки

Риболовля на Десні: особливості, цікаві факти та відгуки

Риболовля на Десні є досить популярним заняттям серед жителів Росії і туристів. Протяжність річки становить понад тисячу кілометрів, а її води багаті різноманітними видами риб. Хоча така рибалка має і свої особливості, без дотримання яких очікувати великого улову не доведеться. Про те, як рибалити на Десні в різних регіона

Пастки для риби своїми руками: особливості, види та рекомендації

Пастки для риби своїми руками: особливості, види та рекомендації

Для лову риби винайдено чимало пристосувань. Був час, коли її ловили руками і з застосуванням кістяних гарпунів. Сьогодні використовують мережі і різні вудлища. Судячи з численних відгуків, досить ефективними при лові риби є пастки. Як стверджують фахівці, їх стали використовувати набагато раніше, ніж інші рибальські снасті. Незважаючи на те що на прилавках спеціалізованих магазинів є великий асортимент фірмових пристосу

Як зробити груди пружною в домашніх умовах: вправи, фото

Як зробити груди пружною в домашніх умовах: вправи, фото

У певний момент кожна жінка стикається з тим, що її груди втрачає колишню форму. Шкіра при цьому стає менш пружною і виглядає розтягнуто. Причин виникнення такого явища досить багато, і вік у цьому питанні не завжди стає вирішальним фактором. Повернути грудей колишній обсяг можна за допомогою пластичних операцій. Але не кожна представниця слабкої статі вирішиться на такі радикальні способи. До того ж вартість даного методу дуже висока.

Як прибрати жир з лобка: вправи для чоловіків і жінок

Як прибрати жир з лобка: вправи для чоловіків і жінок

У сучасному світі багато хто намагається вести здоровий спосіб життя і прагнуть зробити своє тіло красивим. Для цього чоловіки і жінки правильно харчуються, займаються спортом, дотримуються дієт, проявляють щоденну активність. У плані схуднення людина хоче позбутися від жиру абсолютно у всіх місцях, але виконуються вправи приносять результат не повністю на всьому тілі. А відбувається так тому, що фітнес-програми б

Російський баскетболіст Сергій Моня

Російський баскетболіст Сергій Моня

Сергій Моня - один з найвідоміших баскетболістів Росії. Природжений лідер, який прекрасно володіє баскетбольними навичками, а також незамінна душа компанії. Чемпіон Європи 2007 року, багаторазовий призер чемпіонату Росії, ПБЛ і Ліги ВТБ в складі безлічі команд ... Регалії і гідності цього чудового гравця можна перераховувати дуже довго. Зараз ми розповімо вам, хто ж такий Сергій Моня і як він став легендою російського баскетболу. Дитинство майбутнього чемпіона Сергій Оле

Аркадій Воробйов: біографія, спортивні досягнення, фото

Аркадій Воробйов: біографія, спортивні досягнення, фото

Аркадій Микитович Воробйов (1924-2012) - радянський важкоатлет, письменник, вчений. Любителі спорту добре знають ім'я цієї людини: професора, доктора медичних наук, учасника трьох олімпіад, заслуженого тренера СРСР та заслуженого майстра спорту СРСР. Таких видатних результатів вдавалося досягти далеко не кожному спортсмену. Воробйов Аркадій Микитович: біографія радянського важкоатлета Аркадій - виходець із селянської родини, шанованої в окрузі