• Tuesday June 25,2019

Риболовля на Іваньківський водосховище

Іваньківський водосховище - водойма у Верхній Волзі, розташований на кордоні Тверської і Московської областей. Його спорудили в 1936 році з метою регулювання водостоку, зрошення та забезпечення прісною водою міста Москви. Є популярним місцем відпочинку і риболовлі.

Історична довідка

Історія Іваньківський водосховища і пов'язаного з ним каналу ім. Москви корінням сягає в далеке минуле. Ідея пов'язати Москву з Волгою по воді витала вже давно. Але тільки за Петра I робилася перша спроба реалізації амбітного проекту. Інженером геніни був розроблений детальний план робіт, однак смерть царя завадила його реалізації.

У 1825 році здійснювалася друга спроба прокладки каналу. 17 років тисячі вільнонайманих і солдатів лопатами і кирками рили русло майбутньої водної артерії. Коли роботи були майже завершені, цар Микола I на подив громадськості наказав закрити проект. Виною тому послужило будівництво нового виду транспорту - залізниці. Самодержець побоювався, що відкриття каналу призведе до банкрутства тільки зароджується залізничної галузі.

Будівництво

Втім, ідея з'єднати в єдину мережу Окско-Московський і Волзький річкові басейни була занадто привабливою, щоб від неї відмовитися. На початку 1930-х радянський уряд повернулося до цієї теми. Було прийнято принципове рішення, що каналу (названому пізніше ім'ям Москви) - бути!

Однак щоб підтримувати в водної артерії необхідний рівень води, треба було спорудити водосховище. Іваньківський його назвали по найменуванню села Иваньково, біля якого побудовані дамба і гідровузол. Нині тут розкинувся місто Дубна.

Будівництво каналу розпочато в 1932 році, водосховища - взимку 1934 року. На відміну від царських часів, будівельникам знадобилося трохи більше двох років на розширення і поглиблення русла, зведення потужних дамб, гребель і гідротехнічних споруд. Пуск шлюзів в урочистій обстановці відбувся 23.03.1937, а до середині квітня вода повністю заповнила русло каналу. На наповнення Іваньківський водосховища було потрібно декілька років.

Характеристики

Сьогодні Московське море (неофіційна назва утвореного водойми) розкинулося на 110-130 км в довжину і 2-5 км в ширину. Розміри залежать від особливостей рельєфу, пір року, погодних умов і технічних характеристик регулюючої стік дамби. Найбільша зафіксована довжина склала 133 км. У періоди посух або після повного скидання води (здійснюваного 1 раз в 10-20 років) розміри зменшуються в 3-5 разів. При середній глибині Іваньківський водосховища в 4 метри (максимальна - 19 м), його обсяг води перевищує 1 км 3, досягаючи під час повені 1120 млн м³ 3.

Водойма складається з трьох основних ділянок - плес:

 • Іваньківський (нижневолжские). Максимальна площа дзеркала води при повені - 141 км 2, мінімальна (при посухи або скиданні) - 46 км 2.
 • Шошінского: максимальна площа - 112 км 2, мінімальна - 9 км 2.
 • Волзького: максимальна - 74 км 2, мінімальна - 35 км 2.

Останній в науковій літературі іноді поділяють на Середньоволзький і Верхневолжскій плеса.

рельєф

До початку будівництва водосховища регіон характеризувався великою різноманітністю рельєфу. Низинні ділянки чергувалися з пагорбами і моренними грядами, залишеними льодовиками. Після підтоплення території утворилися понад триста островів, кількість і розміри яких змінюються в залежності від рівня води. Більшість островів нежилі і стали будинком водоплавних птахів. На великих розташовані профілакторії, будинки відпочинку, рибальські та туристичні бази.

На 48% площі водойми товща води не перевищує двох метрів, проте місцями зустрічаються 5-15-метрові ями і западини. Найбільша глибина відзначається в районі спорудження греблі і старого русла Волги. Відповідно до звітів про рибалку на Іваньківський водосховище, тут же розташовані кращі місця для лову великої риби.

Так як при його зведенні на окремих ділянках застосовувалися земснаряди, дно водойми має складний рельєф. Ускладнюють ситуацію залишки будівель затоплених сіл і міст, лісові вирубки, що залишилися під водою. Згідно з архівними даними, затоплено 106 населених пунктів. Ці місця приваблюють любителів підводного полювання, проте необхідно проявляти крайню обережність. Не рідкісні випадки загибелі нирців, що зачепилися за корчі і елементи госпбудівель.

Особливості

Різноманітність донних відкладень - від піщаних і кам'янистих, до мулистих і зарослих водною рослинністю - сприяє формуванню багатої іхтіофауни. Слабке протягом сприяє розвитку вітрильного спорту, гребних дисциплін, не заважає рибалити з човнів.

Через слабке водотоку популярна ловля на Іваньківський водосховище за допомогою вудилищ спінінгів: блешня, воблери, силіконові та інші принади не зносити течією. Найбільш бажаними у розшуку (завдяки своїм розмірам і поширеності) є хижі риби наступних видів:

 • Окунь (Perca fluviatilis), середній розмір - 30 см.
 • Судак (Sander lucioperca), с. р. - 45 см.
 • Берш (Stizostedion volgensis Lucioperca volgensis), с. р. - 35 см.
 • Жерех (Aspius aspius), середній розмір - 45 см.
 • Щука (Esox lucius), с. р. - 50 см.

Іваньківський плесо

Найбільш цікавим для рибалок є нижня ділянка водосховища:

 • По-перше, він ближче інших розташований до Москви.
 • По-друге, тут краще розвинене транспортне сполучення. Дістатися сюди можна по великим автомагістралях, що зв'язує столицю з Твер'ю і С.-Петербургом, електричкою, водним шляхом по каналу ім. Москви.
 • По-третє, з 1964 року його води застосовуються для охолодження теплообмінників і парових конденсаторів Конаковской ГРЕС. Тепла навіть в зимовий період вода скидається в Мошковічскій затоку нижневолжские ділянки, значно підвищуючи термічний режим, нехарактерний для даних широт.

Обігрівається частина плеса фахівці прирівнюють до водойм південній частині Росії. Вегетаційний період завдяки підвищеному температурному режиму збільшений в середньому на два місяці, що має велике значення для життєдіяльності риб, особливо - рослиноїдних.

кормова база

Як відомо, продуктивність іхтіофауни безпосередньо залежить від кількості і різноманітності кормової бази. Зообентос водойми представлений 68 видами безхребетних. Найпоширенішими є сферіуми, беззубки, пізідіуми, хірономіди, дрейссени. Виявлено близько 40 форм зоопланктону. Як і в багатьох сусідніх водосховищах, тут домінують коловертки. Середньорічна продукція планктону знаходиться в межах 1, 3-4, 5 г / м 3.

Водна рослинність покриває значну частину Іваньківський водосховища. 42% дна заросло роголистником, очеретом, телорез, рдестом, хвоща і іншими водними рослинами. Середній багаторічний продукція водоростей становить 4-6 г / м 3.

видове різноманіття

На жаль, зведення дамб і гідротехнічних споруд не сприяє циркуляції і міграції риб. В результаті біопродукційні потенціал водосховища використовується недостатньо ефективно. Іхтіофауна водойми характеризується малою кількістю промислових цінних видів риб. Переважаючими є лящ, густера, плотва, краснопірка, верховодка. Чисельність хижаків не велика, найбільш масовим є окунь.

Згідно з оцінками фахівців, останнє десятиліття лов риби коливається в межах 200-450 тонн. Сумарна рибопродуктивність з урахуванням аматорського та промислового вилову становить близько 20-ти кг / га.

Найбільшу вагу в улові складають білі породи риб, безумовними фаворитами яких є плотва і лящ. Останній через розорення артілей і зниження його видобутку сильно розплодився і, як наслідок, здрібнів, фактично перетворившись в сміттєву малотоварного рибу. Багато окуня, але він також невеликий: вага рідко перевищує 200 грам. Втім, на свалах і в старому руслі мешкають так звані горбачі, що досягають 600-800 м Також досить поширені йорж, уклейка, густера. Цінною здобиччю вважаються судак, щука, сом, лин, сазан, короп, чехоня, язь, жерех, а також акліматизовані товстолобик і білий амур.

особливості риболовлі

Риболовля на Іваньківський водосховище по відкритій воді цілком типова для водойм подібного типу. У хід йдуть всі відомі методи і способи лову:

 • поплавковою вудкою;
 • донною снастю;
 • штекерним вудилищем;
 • спінінгом;
 • нахлистом;
 • з берега;
 • з використанням плавзасобів;
 • підводне полювання.

З огляду на значну площу водойми (середнє значення - 327 км 2), хороші результати дає рибалка із застосуванням катерів і човнів, обладнаних ехолотом з GPS прив'язкою і картплоттери. Перспективними є місця впадання у водосховище струмків і річок, найбільші серед яких Донховка, Інюха, Дойбіца, Созь, Шоша і власне Волга. Серед особливостей слід відзначити більш тривалий сезон на Ніжневолжском плесі. У регіоні добре розвинена мережа човнових станцій, действуеют безліч рибальських баз.

Зимова риболовля на Іваньківський водосховище найбільш перспективна в районі зимувальних ям (якщо не заборонена ловля), 7-9-метрових свалах і вздовж старого русла Волги, нині перебуває під водою. Основними трофеями в період льодоставу є окунь, йорж, підлящик, плотва. Велика риба клює рідко. Найбільш успішні і досвідчені рибалки «підіймають» кілограмових лящів і судаків, 500-800-грамових окунів-гребучий.

Лід на Іваньківський водосховище зазвичай стає з другої половини листопада і тримається до березня-квітня. Його товщина може перевищувати 1 метр. Не слід забувати, що в районі Мошковічского затоки він може бути ненадійним через більш високої температури води.


Цікаві Статті

Огляд велосипеда Stels Navigator 400

Огляд велосипеда Stels Navigator 400

Активний спосіб життя як ніколи в моді. Якщо більше часу приділяти прогулянкам на свіжому повітрі і правильно харчуватися, то це принесе велику користь вашому організму. Завдяки велосипеду можна не тільки розважитися всією сім'єю, але і підтримувати свою фізичну форму. Цей транспорт підвищує тонус, а тако

Захист коліна: призначення, різновиди, особливості вибору

Захист коліна: призначення, різновиди, особливості вибору

Безсумнівно, заняття спортом приносить неоціненну користь для організму. Однак в ході регулярних тренувань нерідко трапляються травми. Уникнути неприємностей при отриманні ударів або при наявності підвищених навантажень на ноги дозволяє захист гомілки і коліна. функції наколінників Які завдання повинна виконувати захист колін? Розглянуті засоби використовуються не тільки для гасіння ударних навантажень, запобігання ушкоджень, але також для обмеження рухливості суглобів. Наприклад,

Автомат Томсона - зброя гангстерів, що застосовується збройними силами багатьох країн

Автомат Томсона - зброя гангстерів, що застосовується збройними силами багатьох країн

Винахід американського полковника ось уже багато років є одним з улюблених видів зброї багатьох людей. З історичних джерел відомо, що знаменитий на весь світ гангстер Аль-Капоне вбив свого боса, використовуючи автомат Томсона. У той час кожна мафіозна угруповання набувала Томмі-Гани. За допомогою них гангстери постійно розстрілювали своїх конкурентів і ворогів. У 1919 році з'явився перший зразок, який був пр

Майбутні зірки в танцях на льоду Олена Ільїних та Руслан Жіганшін

Майбутні зірки в танцях на льоду Олена Ільїних та Руслан Жіганшін

Сьогодні пара Олена Ільїних та Руслан Жіганшін - одна з найкрасивіших професійних пар у фігурному катанні. Як хлопці знайшли один одного, які їхні сьогоднішні успіхи? Фігуристка Олена Ільїних Уродженка Казахстану, Олена народилася в 1994 році. Її льодова епопея почалася з чотирирічного віку, коли бабус

Вправи для внутрішньої сторони стегон. Комплекс вправ для схуднення і підтяжки м'язів внутрішньої частини стегна

Вправи для внутрішньої сторони стегон. Комплекс вправ для схуднення і підтяжки м'язів внутрішньої частини стегна

Хто з дівчат в гонитві за привабливою зовнішністю і ідеальною фігурою не займався складним питанням, як прибрати жир з внутрішньої сторони стегон, який як страшний сон переслідує майже всіх представниць прекрасної статі, особливо, після "зимової сплячки"? Якщо ви з їх числа - не біда! Поєднання ефективних фізичних навантажень з правильним харчуванням надасть на ваш організм загальне оздоровчий вплив і допоможе зміцнити й підтягти верхню частину ніг з внутрішньої

Кращі вправи для худих ніг

Кращі вправи для худих ніг

Красиві ноги дівчат - предмет обожнювання чоловіків і заздрості подруг. Будь-яка з нас мріє про таких і часом безуспішно бореться з їх повнотою. А якщо все навпаки? У вас дуже худі ноги - що робити? Здавалося б, що за проблема - адже набрати вагу завжди набагато простіше, ніж скинути. Дівчата - володарки худеньких, не надто красивих ніжок, починають на