• Tuesday June 25,2019

Павло Садирін: біографія, особисте життя, ігрова та тренерська кар'єра

Знаменитий російський тренер з футболу Павло Федорович Садирін народився 18 вересня 1942 року в Пермі (тоді місто носило назву Молотов). Там же захопився футболом і закінчив футбольну школу пермської команди «Зірка». З 1959 по 1964 рік грав за цю команду, а в 1965 році виїхав до Ленінграда і вступив в «Зеніт».

Павло Садирін - футболіст, який зумів показати відмінні результати. За всю кар'єру в ленінградському клубі їм було забито 37 голів на іграх чемпіонатів СРСР. У команді грав на позиції півзахисника, зарекомендував себе як надійний, результативний гравець. Протягом шести сезонів він був капітаном «Зеніта». У 1975 році Павло Федорович Садирін закінчив грати і пішов з команди.

У Ленінграді, активно граючи в футбол, він зміг в той же час закінчити Ленінградський інститут фізичної культури імені П. Ф. Лесгафта і стати дипломованим педагогом.

Початок роботи тренером

Завершивши кар'єру футболіста, Павло Садирін готувався до тренерської роботи у Вищій школі тренерів у Москві, яку закінчив в 1977 році. Тоді ж вступив на тренерську посаду в «Зеніт». Починав Садирін з роботи з молодіжною збірною, з дублюючим складом. Працював в команді головного тренера Юрія Морозова, якого вважав своїм вчителем в тренерській професії. У 1983 році був призначений головним тренером «Зеніту», не дивлячись на молодий для такої посади вік. Гравці команди, які встигли оцінити його прогресивний тренерський стиль, з ентузіазмом сприйняли це призначення.

Через рік в Кубку СРСР 1984 роки команда вийшла у фінал і стала чемпіоном. Таке сталося в перший і єдиний, як виявилося згодом, раз за всю радянську історію «Зеніту». На згадку про перемогу тренеру подарували незвичайний сувенір - клаптик штучного газону з поля, на якому відбувся останній матч з «Металістом», який приніс перемогу.

Відхід з «Зеніту», робота в ЦСКА

У 1987 році, після двох не надто вдалих для команди сезонів, у тренера стався конфлікт з кількома гравцями. В результаті Павло Садирін залишив «Зеніт». Нетривалий час він тренував херсонську футбольну команду другої ліги «Кристал». У 1989 році йому надійшла пропозиція очолити ЦСКА, яке він прийняв.

Прийшовши в команду, Садирін довго працював над створенням згуртованого колективу і підняттям бойового духу гравців. Деякі гравці «Зеніту» перейшли в ЦСКА за своїм тренером.

Тренер Павло Садирін пропрацював з армійцями три роки, і в сезоні 1991 року (останньому в історії СРСР до його розпаду) команда стала чемпіоном СРСР і володарем Кубка Союзів. Під керівництвом Садиріна "армійці" виграли свій п'ятий за рахунком Кубок СРСР, титул чемпіона СРСР завоювали в сьомий раз, а золотий дубль - звання чемпіонів і отримання Кубка одночасно - став третім в історії команди. Відразу після перемоги на Кубку сталася трагедія, яку Павло Федорович переживав дуже важко. Один з героїв складу - молодий талановитий воротар Михайло Єрьомін - загинув в автокатастрофі.

До цього ж періоду роботи з ЦСКА відноситься випадок, який якнайкраще характеризує чесність, відповідальність Садиріна і його рішучість йти до кінця. У 1990 році йому запропонували стати головним тренером збірної СРСР, але він відмовився, пославшись на те, що у нього є зобов'язання перед клубом, що він обіцяв команді перемогу на чемпіонаті.

Збірна Росії. «Лист чотирнадцяти»

У 1992 році Павло Федорович Садирін приймає керівництво збірної Росії і починає готувати команду до участі в чемпіонаті світу. Збірна долає кваліфікаційний етап з одним програшем в останньому матчі - команді Греції з рахунком 0: 1. Після цього, здавалося б, що не впливає на проходження до фінального етапу поразки 14 гравців команди написали відкритого листа, в якому висували вимоги поліпшити фінансові умови контрактів і звільнити Павла Садиріна. На місце головного тренера вони просили повернути його попередника - Анатолія Бишовця. Серед претензій до Садиріна значилися недостатність кваліфікації клубного тренера для роботи зі збірною. Скандал отримав назву «листи чотирнадцяти». Російський футбольний союз, очолюваний президентом В'ячеславом Колосковим, встав на сторону Садиріна, зберігши за ним пост тренера збірної. Деякі футболісти потім відмовилися від підпису. Хтось із них поїхав на чемпіонат до Америки, але кількох провідних гравців команда все ж втратила. На тому чемпіонаті російської збірної так і не вдалося вийти з групи.

Повернення в «Зеніт»

У 1994 році Садирін повертається в «Зеніт». Багато з тих, хто знав Павла Федоровича, відзначали, що він був радий повернутися в так багато означав для нього клуб. Перед тренером стояло завдання повернути петербурзьку команду у вищу лігу. Цього очікувало від нього міське керівництво і спонсори. Сам Садирін хотів, крім того, щоб команда перемогла московський «Спартак».

Сезон вийшов досить вдалим для команди. Всіх поставлених цілей, в тому числі перемоги над «Спартаком», вдалося домогтися.

Друге прощання з «Зенітом»

Після добре проведеного сезону, здавалося, Садиріна чекає подальшу плідну співпрацю з «Зенітом». Але в кінці сезону строк дії контракту з тренером закінчився, і керівництво клубу не стало його продовжувати, ніж викликало невдоволення у шанувальників команди. Вболівальники влаштовували акції на підтримку Садиріна на футбольних матчах і навіть на Двірцевій площі. Друге розставання з «Зенітом» Павло Федорович переживав важко. Деякий час він відпочивав від роботи, але в кінці 1996 року знову очолив тренерську бригаду ЦСКА.

метод роботи

Ті, хто знав стиль роботи Садиріна, відзначають, що він намагався налагодити згуртовану командну гру, створити позитивну дружню атмосферу, однак був і вимогливим до гравців.

Футболіст В'ячеслав Мельников, який виступав за «Зеніт» у 1984 році, згадував, що Садирін поєднував в роботі «методи силового футболу з комбінаційними, технічними».

Сам Павло Федорович говорив, що у нього немає любимчиків на поле, під час тренування або гри. Тільки в житті він міг по-людськи виділяти когось з гравців, з ким-то складалися більш теплі стосунки. Але це не впливало на роботу.

Останні роки кар'єри

Після сезону з ЦСКА, в період з 1998 по 1999 рр., Садирін очолював казанський клуб «Рубін», але 2000 року знову прийняв керівництво ЦСКА. Також в 2000 році він погодився стати головним тренером збірної Узбекистану. Під час його перебування на посаді команда встигла провести лише один матч - товариський матч з Таїландом закінчився програшем з рахунком 2: 0.

У 2000 році, невдало впавши зі сходів, Павло Садирін зламав ногу, проте керівництво клубу все ж продовжило контракт з ним і дозволило повернутися до роботи після реабілітації.

У 2001 році практично повторилася трагедія 1991 року - воротар ЦСКА Сергій Перхун помер після отриманої під час матчу з «Анжі» травмою. Тренер важко переживав втрату гравця, якого дуже цінував.

Восени того ж року в Петербурзі ЦСКА програє «Зеніту» з розгромним рахунком 1: 6. Після цього Садирін добровільно йде у відставку за станом здоров'я.

Павло Садирін: особисте життя

Павло Федорович був одружений двічі. Від першого шлюбу у нього є син Денис. Перша дружина померла в 1990 році. Після її смерті син жив у її родичів в Петербурзі, часто спілкуючись з батьком і приїжджаючи до нього в Москву. У шлюбі з другою дружиною, Тетяною Яківною, дітей не було.

Друзі та близькі відзначають, що у вільний час Павло Федорович захоплювався риболовлею. У перший рік роботи в ЦСКА йому навіть подарували десантну надувний човен, знаючи про це хобі. Також згадують про його захоплення фотографією. Був Павло Садирін і хорошим водієм, любив автомобілі.

Знайомі Павла Федоровича розповідають про твердість його характеру, умінні стояти на своєму і ніколи не відступати від поставленої мети.

нагороди

Садиріна було присуджено звання заслуженого тренера РРФСР, в 1996 році він був нагороджений медаллю ордена «За заслуги перед Вітчизною». Також в 1996 році його визнали тренером року після сезону в якості головного тренера «Зеніту».

Є серед нагород Садиріна і медаль 1996 року «За порятунок тих, хто гине». Павло Садирін врятував дитину, яка тонула. Під час інтерв'ю на тренувальній базі «Зеніту» він почув крики з боку знаходився поруч ставка і кинувся на допомогу.

Цей випадок порятунку людини не був єдиним в його біографії. Футболіст Павло Садирін ( «Зеніт» був важливим етапом в його кар'єрі) зі своїм другом врятував жінку із затопленого підвалу готелю.

хвороба

Вдова тренера Тетяна Яківна вважала, що на стан здоров'я її чоловіка позначилося останнім розставання з «Зенітом». Діагностували рак вже в останній рік життя тренера. Президент клубу ЦСКА Євгеній Гінер не став перешкоджати бажанням Садиріна працювати, незважаючи на погане самопочуття і отриману травму ноги. Незабаром після матчу з «Зенітом», який став останнім для Павла Федоровича в статусі тренера, його відвезли в московську лікарню, потім якийсь час він перебував в клініці в Німеччині, але був відправлений назад в Москву.

1 грудня 2001 року в госпіталі імені Бурденка в Москві помер Павло Садирін. Причина смерті - рак передміхурової залози. Могила тренера знаходиться на Кунцевському кладовищі.

За дивним збігом в фіналі Кубка Росії з футболу сезону 2001/2002 знову зійшлися команди ЦСКА і «Зеніт». На цей раз "армійці" перемогли. Свою перемогу вони присвятили пішли в 2001 році тренеру Павлу Садиріна і воротареві Сергію Перхуну.

пам'ять

На честь 70-річчя Павла Федоровича Садиріна в Санкт-Петербурзі, на будинку № 73 по Московському проспекту, в якому він жив в 80-і роки, відкрито пам'ятну дошку на його честь.

Павло Садирін, біографія якого була представлена ​​вашій увазі в статті, став одним з небагатьох футбольних тренерів, які зуміли привести до знакових перемог такі дві різні команди, як «Зеніт» і ЦСКА. Для шанувальників двох цих клубів ім'я Садиріна - легенда. Ще менше наставників могли похвалитися такою воістину народною любов'ю і повагою, щоб на захист тренера люди виходили на площу. Вболівальники обох команд скандували його ім'я з трибун під час гри, що трапляється не так часто в футболі. Свого тренера пам'ятають і футболісти, з якими він працював. Деякі з них підтримують зв'язок з його сім'єю, приходять в пам'ятні дні покласти квіти на меморіальну дошку.

Наша країна по праву може пишатися такими людьми, як Павло Федорович Садирін. Він зумів проявити себе не тільки в спорті, але і в житті. Прекрасний футболіст, мудрий тренер і добра людина! Світла йому пам'ять ...


Цікаві Статті

Огляд велосипеда Stels Navigator 400

Огляд велосипеда Stels Navigator 400

Активний спосіб життя як ніколи в моді. Якщо більше часу приділяти прогулянкам на свіжому повітрі і правильно харчуватися, то це принесе велику користь вашому організму. Завдяки велосипеду можна не тільки розважитися всією сім'єю, але і підтримувати свою фізичну форму. Цей транспорт підвищує тонус, а тако

Захист коліна: призначення, різновиди, особливості вибору

Захист коліна: призначення, різновиди, особливості вибору

Безсумнівно, заняття спортом приносить неоціненну користь для організму. Однак в ході регулярних тренувань нерідко трапляються травми. Уникнути неприємностей при отриманні ударів або при наявності підвищених навантажень на ноги дозволяє захист гомілки і коліна. функції наколінників Які завдання повинна виконувати захист колін? Розглянуті засоби використовуються не тільки для гасіння ударних навантажень, запобігання ушкоджень, але також для обмеження рухливості суглобів. Наприклад,

Автомат Томсона - зброя гангстерів, що застосовується збройними силами багатьох країн

Автомат Томсона - зброя гангстерів, що застосовується збройними силами багатьох країн

Винахід американського полковника ось уже багато років є одним з улюблених видів зброї багатьох людей. З історичних джерел відомо, що знаменитий на весь світ гангстер Аль-Капоне вбив свого боса, використовуючи автомат Томсона. У той час кожна мафіозна угруповання набувала Томмі-Гани. За допомогою них гангстери постійно розстрілювали своїх конкурентів і ворогів. У 1919 році з'явився перший зразок, який був пр

Майбутні зірки в танцях на льоду Олена Ільїних та Руслан Жіганшін

Майбутні зірки в танцях на льоду Олена Ільїних та Руслан Жіганшін

Сьогодні пара Олена Ільїних та Руслан Жіганшін - одна з найкрасивіших професійних пар у фігурному катанні. Як хлопці знайшли один одного, які їхні сьогоднішні успіхи? Фігуристка Олена Ільїних Уродженка Казахстану, Олена народилася в 1994 році. Її льодова епопея почалася з чотирирічного віку, коли бабус

Вправи для внутрішньої сторони стегон.  Комплекс вправ для схуднення і підтяжки м'язів внутрішньої частини стегна

Вправи для внутрішньої сторони стегон. Комплекс вправ для схуднення і підтяжки м'язів внутрішньої частини стегна

Хто з дівчат в гонитві за привабливою зовнішністю і ідеальною фігурою не займався складним питанням, як прибрати жир з внутрішньої сторони стегон, який як страшний сон переслідує майже всіх представниць прекрасної статі, особливо, після "зимової сплячки"? Якщо ви з їх числа - не біда! Поєднання ефективних фізичних навантажень з правильним харчуванням надасть на ваш організм загальне оздоровчий вплив і допоможе зміцнити й підтягти верхню частину ніг з внутрішньої

Кращі вправи для худих ніг

Кращі вправи для худих ніг

Красиві ноги дівчат - предмет обожнювання чоловіків і заздрості подруг. Будь-яка з нас мріє про таких і часом безуспішно бореться з їх повнотою. А якщо все навпаки? У вас дуже худі ноги - що робити? Здавалося б, що за проблема - адже набрати вагу завжди набагато простіше, ніж скинути. Дівчата - володарки худеньких, не надто красивих ніжок, починають на