• Sunday May 19,2019

Як перемикати швидкості на велосипеді: правила і основні помилки

Все дійсно сучасні велосипеди комплектуються великою кількістю швидкостей, які суттєво спрощують процес катання. Різні передавальні числа дозволяють змінювати швидкість в залежності від рельєфу, завантаженості дороги або банальної втоми райдера. Але щоб все це надавало практичну користь, необхідно розуміти, як перемикати швидкості на велосипеді, і робити це правильно.

дорожні велосипеди

На старих туристичних і шосейних велосипедах, ще до винаходу технології індексного перемикання воно здійснювалося за допомогою звичайних важелів, туго закріплених на нижній трубі рами - фрикційних манеток і, якщо чесно, вимагало чималого досвіду для чіткої та чуйною роботи. Сучасні міські велосипеди зустрічаються і з однією передачею, особливо модними вони стали кілька років тому і навіть обзавелися власною назвою - Single Speed.

шосейні байки

До міських також відносяться повноцінні шосейні велосипеди - легкі, мобільні, з колесами 700х19-35с і дуже високим передавальним числом, вони призначені для їзди по підготовленому покриттю і здатні розвивати досить велику швидкість.

На справжній шосейному велосипеді перемикати швидкості, як на байках з тригерами, що не вийде. Справа в тому, що спортивні шоссейники комплект не звичайними манеткамі, а моноблоками, частіше званими пістолетами. Тут перемикання відбувається за допомогою гальмівної ручки, яка, крім прямого натиску, може ще і відхиляться у внутрішню сторону керма. Таким чином, передача на касеті знижується. Підвищити її можна окремим важелем, що знаходиться під великим пальцем.

гірські велосипеди

Дійсно універсальними велосипедами виступають крос-кантрійниє байки. На них і по місту їздити зручно, і бруківки вони не бояться, та й за містом накататися можна в задоволення. На КК велосипедах, на відміну від міських, передач встановлюють трохи більше. На бюджетному крос-кантрійних велосипеді щонайменше 21 передача (3 спереду і 7 ззаду), а на просунутих моделях близько 30. У побуті для позначення кількості швидкостей часто використовують тільки характеристику касети. Так, байк з набором 3/10 можна назвати 10 швидкісним велосипедом.

На Хардтейли присутній досить велика кількість різних передавальних чисел для комфортної їзди як по місту, так і по пересіченій місцевості, причому завдяки відсутності амортизаторів ззаду практично вся енергія педалювання спрямована на розгін велосипеда.

На КК байки встановлюють або тригерні манетки, або гріпшіфти (на дуже дешеві моделі, частіше китайські або дитячі). Перші набагато зручніше і витривалішими, при цьому охоплюють більший діапазон передач (7-12), на відміну від гріпшіфтов (8 максимально).

професійні байки

У флагманів велоїндустрії зустрічаються найрізноманітніші трансмісії. На гірських моделях набір найчастіше має одну зірку спереду і 11-12 ззаду, деякі елементи виконані з карбону і титану. Вузьконаправлені велосипеди для стріту, BMX, тріалу та подібних зовсім не мають швидкостей, а ззаду зазвичай встановлений драйвер на 8-10 зубів.

Крім стандартних механічних трансмісій, зустрічаються і електронні перемикачі швидкостей. Вони управляються автоматично або такий же манеткой, але поки не користуються великою популярністю зважаючи на величезну ціни і складного обслуговування. Трос для перемикання швидкостей на велосипедах з такою трансмісією не використовується.

Варто зазначити, що кожен тип велосипеда має свої передавальні числа, які допомагають вирішенню саме його задач. Тому встановлювати шосейні шатуни на велосипед для дерта буде не зовсім хороша ідея.

З типами велосипедів і їх системами перемикання розібралися. А як перемикаються передачі на велосипеді з технічної точки зору?

Принцип роботи системи перемикання

З часів виходу перших індексних манеток, сам принцип їх роботи не змінився. Звичайно, сучасні трансмісії набагато чіткіше і чуйними, але, тим не менш, це ті ж індекси і той же трос. Перемикач швидкостей на велосипеді на кермі називають манеткой. Вона управляє заднім перемикачем, а він, безпосередньо, переміщенням ланцюга на зірках. Така система називається механічною і сильно залежить не тільки від перемикача і манетки, але і від якості троса, який з'єднує ці два елементи.

Існує два типи троса на велосипеді: для перемикання швидкостей і гальмування. Від якості виконання першого напряму залежить швидкість і чіткість роботи супорта. А гальмівного троса може і не бути зовсім, оскільки в старших моделях байків він обгрунтовано замінюється гідролініями.

Серед всіх виробників, перемикачі швидкостей Shimano, є одними з найбільш знаменитих і досконалих запчастин. Конкуренцію їм може скласти тільки Sram. Японці приділяють достатньо уваги як початковим групам, так і професійним наборам обладнання, які відмінно поєднуються з крутими гоночними рамами.

планетарні системи

Крім всім знайомих зовнішніх перемикачів (у вигляді бовтається лапки на задньому колесі), існує ще один досить поширений тип коробки передач - планетарні втулки. Механізм роботи такий, що система шестерень з набором різних передавальних чисел розміщується в корпусі задньої втулки. Така конструкція дуже добре захищена від бруду і вологи, що дозволяє їй працювати багато років навіть без спеціального обслуговування.

В якості перемикача швидкостей на Shimano Inter 3 і більшості втулок Sram використовується клікбокс. Якщо придивитися, з правого боку рами, на осі заднього колеса можна помітити підводку з троса або пластикову коробочку на гайці - це і є клікбокс. Він керує шестернями всередині, а сам управляється манеткой. Перемикач швидкостей на кермі на велосипеді з планетарка візуально нічим не відрізняється від гріпшіфт, але при цьому має набір інших індексів і тому не сумісний зі звичайними трансмісіями.

На деяких втулках, наприклад, Sasch S7 і в цілому всіх версій тих втулок, для перемикання доводилося діяти так:

 1. Під час набору / зниження швидкості, перестати обертати педалі.
 2. Переключити швидкість на манетке.
 3. Почати обертати педалі на новій передачі.

Якщо ж не залишити обертання, то передача не зміниться. У Shimano Inter і Sturmey Archer таку особливість немає.

несправності

Поломки в трансмісії трапляються у багато разів частіше, ніж з іншими компонентами, а іноді і під час перемикання може виникнути ряд проблем:

 • Ланцюг намагається схопитися, але зістрибує назад.
 • Задній перемикач швидкостей на велосипеді ніяк не реагує на положення важеля манетки.
 • Індекс на манетке не відповідає передачі.
 • Ланцюг провисла і спадає.

Всі перераховані вище симптоми можуть вказувати на несправність перемикача або манетки, але в деяких випадках це може бути спровоковано простим обривом троса. Найчастіше до неправильного перемикання призводить пошкодження або скидання налаштувань дерайлера. Поправити це можна в лічені секунди самому, навіть без інструментів, просто викрутивши настройку троса на манетке або біля перемикача на кілька оборотів. Крім того, перемикачі часто приймають на себе всі бічні удари і покірно терплять ваше недбале ставлення до вибору швидкостей.

Чого робити не варто

Для якісного перемикання на трансмісіях низького і середнього цінового діапазону рекомендується не робити наступне:

 • Перемикати швидкості під навантаженням.
 • Перемикати по кілька швидкостей за раз.
 • Стартувати на повному обсязі перемикання передач.
 • Якщо ланцюг затягнуло під каретку або втулку, не варто намагатися вирвати її, сильніше натиснувши на педалі.

Тепер давайте остаточно розберемося, як перемикати швидкості на велосипеді в різних ситуаціях. Крім цього, вивчимо деякі особливості і секрети управління перемикачами, а також хитрощі по догляду за трансмісією.

Перемикаємо швидкості на велосипеді правильно

Якщо постійно дотримуватися хоча б деякі правила перемикання швидкостей на велосипеді, можна істотно продовжити життя трансмісії. Багато хто, не замислюючись, смикають важелі на манетке. Робити цього категорично не рекомендується, оскільки сильно страждає кожен компонент приводу.

Ось деякі поради з правильного і безпечного використання всіх швидкостей вашого байка:

 • Перемикайте швидкості на велосипеді не під навантаженням. Для цього варто лише сильніше розігнатися незалежно від обраної передачі і в піковий момент клацнути манеткой.
 • Якщо ви зупинилися, на початку руху виявили, що встановлена ​​занадто висока передача і стартувати з неї неможливо, краще переключити її «на вазі», піднявши заднє колесо і, провертаючи педалі, зменшити швидкість.
 • Уникайте сильного перекосу ланцюга, скажімо, наборів 3/2 або 1/9. Це сильно сточує зірки і може привести до вигину перемикача.
 • Не тягніть важелі з усієї сили, якщо тільки у вас не дорогі тригери. На старих манетке автоматика хоч і є, але все ж вона не має обмежувачів, тому можливі проблеми із заднім перемикачем на велосипеді.
 • Уникайте засмічення трансмісії гілками і травою.
 • Якщо ланцюг раптом почала з'являтися навіть на рівних ділянках дороги - зверніться в майстерню для вимірювання ступеня її зносу.

В цілому, якщо швидкість і рельєф дозволяють, намагайтеся думати на крок вперед, коли увіткнути швидкість вище, а через скільки зменшити оберти.

Які швидкості використовувати?

Багатьох початківців райдерів також цікавить, які швидкості на велосипеді необхідно використовувати частіше, а які не варто чіпати взагалі. На це питання, на жаль, точно відповісти неможливо, оскільки всі трансмісії і люди різні. Комусь подобається швидка й агресивна їзда, кому-то більш розмірене, подалі від бруду і екстриму, а відповідно, і набори використовуваних швидкостей будуть абсолютно різними.

Одне можна сказати точно: в 80% випадків звичайні користувачі практично не користуються лівою манеткой, а просто виставляють другу передачу і їдять до тих пір, поки не зітреться зірка. Дійсно, набір 2 / * (де * - будь-яка передача касети) дуже популярний, оскільки містить більшість найбільш використовуваних передавальних чисел, але варто користуватися і іншими швидкостями для продовження терміну служби трансмісії

Підвищуємо якість перемикання

Нічого так не забезпечить чітке і плавне перемикання швидкостей на велосипеді, як правильний догляд за трансмісією. Періодично аналізуючи стан комплектуючих, можна уникнути більшості проблем, тим самим продовживши життя компонентів.

Найпростіший варіант обслуговування - відвідування велосмастерской. Проводьте хоча б профілактичні роботи або, якщо є бажання і кошти, сезонне ТО. Втім, доглядати за запчастинами можна і вдома, не маючи при цьому досвіду.

По суті, все обслуговування трансмісії полягає в своєчасній заміні троса, мастилі і чищенні ланцюга і оновлення налаштувань. Для велосипедних ланцюгів існує маса різноманітних засобів для чищення та спеціальних мийок. Так що вимити і змастити компоненти можна, навіть не забруднивши руки. Вичистити задній перемикач швидкостей на велосипеді, не знімаючи, можна за допомогою компресора і миючого засобу для гальм, а керівництво по заміні троса не знайде хіба що дуже лінивий чоловік.

Звичайно, таким чином домогтися ідеального і точного перемикання на Turney або дешевих MicroShift навряд чи вийде, але ось кілька поліпшити роботу - запросто.


Цікаві Статті

Техніка бігу на короткі і довгі дистанції. Правильне дихання під час бігу

Техніка бігу на короткі і довгі дистанції. Правильне дихання під час бігу

Бігти або не бігти? Звичайно, бігти! Біг позитивно впливає на організм в цілому, покращує серцево-судинну систему і сприяє зниженню ваги. Додамо в якості бонусу зміцнення імунітету, поліпшення метаболізму і виховання характеру. Прочитайте статтю до кінця і ви дізнаєтеся, як бігати, щоб не отримати травму, що таке біг на короткі і довгі дистанції, а також багато іншого. Такий різний біг Біг є природним фізіологіч

Мікко Коскінен: спортивна кар'єра, досягнення, повернення в НХЛ

Мікко Коскінен: спортивна кар'єра, досягнення, повернення в НХЛ

Мікко Коскінен - ​​фінський хокеїст, який грає на позиції воротаря. Він входить до складу збірної Фінляндії. Двічі ставав срібним призером чемпіонату світу. Тривалий період грав в хокейних командах Росії. За цей час Коскінен двічі вигравав Кубок Гагаріна. Перші кроки в хокеї Мікко Коскінен з'явився на світ 18 липня 1988 року. Він є уродженцем фінського міста Вантаа, ро

Адебайор Еммануель: біографія, спортивна кар'єра і особисте життя футболіста

Адебайор Еммануель: біографія, спортивна кар'єра і особисте життя футболіста

Еммануель Адебайор, біографія, спортивна кар'єра і особисте життя якого описані в даній статті, є відомим футболістом збірної Того і турецького клубу "Істанбул ББ". Свого часу нападник визнавався кращим гравцем Африки. Біографічні дані Еммануель Адебайор з'явився на світло в лютому 1984 року в

Установка кріплення на сноуборд: практичні рекомендації

Установка кріплення на сноуборд: практичні рекомендації

Установка кріплень на сноуборд - досить складне завдання. Виконуючи налаштування платформ під черевики на новій дошці, райдерам нерідко доводиться перебирати численні варіанти, які відрізняються позиціями, значенням кутів, центрированием ніг. Давайте розберемося, що передбачає правильна установка кріплень на сноуборд і які відмінності є між тими чи іншими рішеннями. Вибір ведучої ноги Перш ніж приступати до монтажу кріплень на дошку для сноубор

Футболіст Йохан Кройф: біографія

Футболіст Йохан Кройф: біографія

Навіть серед видатних футболістів є такі, які зуміли вписати своє ім'я в історію цього виду спорту, як то кажуть, золотими буквами. Одним з таких по-справжньому легендарних чарівників гри з м'ячем за життя була людина на ім'я Кройф Йохан. Біографію цього вже нині померлого нападника і тренера ми і розглянемо максимально докладно в статті. Початок життя і сім'я Майбутній призер чемпіонатів світу та Європи з футболу народив

Як зав'язати гачки на волосінь? Легко!

Як зав'язати гачки на волосінь? Легко!

Завзятий рибалка з хорошим стажем знає напевно, що одне з основних знань і умінь в рибальському майстерності - це знати, як зав'язати гачки на волосінь, і вміти правильно їх закріпити. Навіть піймавши велику рибу, ви просто пропустіть її, якщо гачок прив'язаний невірно, причому втече ваша рибка з вашим же виробом. У цій статті