• Friday July 19,2019

Штик-ніж АК-47: холодна зброя часів СРСР

Штик-ніж до автомата Калашникова за свою 62-річну історію випускався в декількох модифікаціях. У 1949 р АК-47 офіційно прийняли на озброєння в Радянському Союзі. Через 4 роки, в 1953-му, з'явився перший багнет 47-го «калаша». Офіційно багнет-ніж АК-47 позначався як модель 26-Х-212, або «виріб 6 × 2». Перший примірник багнета для АК-47 мав клинок копьеобразной форми, був заточений з одного боку, а для полегшення конструкції на обох поверхнях багнета були доли.

Історія розвитку холодної зброї в СРСР

Відомо, що червоноармійці були озброєні гвинтівками Мосіна, конструкція яких взагалі не передбачала наявності багнета. Пізніше на їх основі був створений карабін, який оснащувався багнетом чотиригранного перетину знімного типу конструкції Комарницького-Кабакова. Він мав назву «багнет 1891-1930 р». Рани, отримані в бою від нього, довго не гоїлися і були дуже болючими.

Пізніше, в 1936 р, Червона армія отримала на озброєння АВС-36 (гвинтівка Симонова), яка оснащувалася ножем-тесаком. Через 2 роки на озброєння була прийнята СВТ-38 ─ знаменита самозарядка Токарєва. Вона відразу припала до душі піхотинцям, і вже в 1940 році була випущена СВТ-40. Сталь багнет-ножа до цієї гвинтівки була вороненой і дуже міцною.

Клинок дорівнював 240 мм по довжині і 25 мм по ширині. Завдяки наявності кільця, багнет кріпився на дулі гармати.

Розглядаючи багнет-ножі часів ВВВ, необхідно згадати багнет до самозарядка конструкторів Ракова і Булкіна, розробки якої проходили в 1940 році. Клинок до цього знаряддя мав особливою міцністю, однак гвинтівку не прийняли на озброєння, тому залишилося лише кілька експериментальних зразків.

Існував також ерзац-багнет, або, як його ще називали, «блокадний», який випускали в Ленінграді за часів блокади. Він використовувався разом з гвинтівкою Мосіна і кріпився аналогічно клинку Комарницького.

Модернізація багнет-ножа АК-47

Прототипом першої моделі багнет-ножа АК-47 послужив клинок, встановлений на СВТ-40. Новий багнет автомата Калашникова мав певну схожість з «Токаревський» клинком, проте були і відмінності в фіксації на стовбурі.

До того ж ручка ножа складалася з двох прилеглих друг до друга пластмасових щік і мала квадратний перетин.

Штик-ніж АКМ дуже просто надівається на стовбур автомата завдяки наявності кільця і ​​засувки з пружиною. Загальна довжина виробу становить 315 мм, при цьому клинок був 205-міллметровим, а його ширина становила 22 мм. Примкнути ніж на автоматі розташовувався таким чином, що його лезо було перевернутим і дивилося вгору, при цьому користування «виробом 6 × 2» в якості ріжучого знаряддя було вкрай незручно через невдалу конструкцію рукоятки. Тому перша модель багнета на озброєнні пробула недовго. Як армійське холодна зброя, багнет-ніж АК-47 (ціна його зараз становить близько 80 $) користується попитом у цінителів антикваріату і старовинної зброї.

Про прототипі сучасної моделі багнет-ножа АК

Наступною моделлю бойового ножа до автомата Калашникова став армійський штик-ніж, який отримав назву «виріб 6 × 3». Його відразу взяли на озброєння в армію СРСР в 1959 р Прототипом цього клинка послужив ніж, прийнятий незадовго до цього на озброєння морських розвідників, чия розробка належить підполковнику ВМФ Тодорову Р. М. Уже в 1956 р морська розвідка застосовувала його в якості бойової одиниці .

Це холодна зброя було забезпечено технологічним отвором і особливою конструкцією піхов, завдяки чому можна було перерізати товсту сталевий дріт і навіть електричні дроти, оскільки рукоятка і піхви були ізоляторами. Цим ножем можна було перепилювати цвяхи, оскільки на кромці перебували щербини у вигляді пилки. Тепер загальна довжина багнета дорівнювала 280 мм, а габарити клинка становили 150 × 30 мм. Ніж став набагато зручніше у використанні завдяки суттєвій зміні розмірів в порівнянні з попередньою версією.

Про більш пізніх моделях ножа

Штик-ніж АК-47 мав піхви зі сталі, а також брезентовий хлястик, завдяки якому зброя вішалося на формений ремінь. Використання піхов як допоміжний елемент для виконання ряду робіт, істотно збільшило можливості холодної зброї. Додатковий функціонал багнет-ножа значно полегшив і прискорив виконання бойових завдань армійських підрозділів.

Після «трійки» з'явилася модель «виріб 6 × 4». Власне, це був багнет-ніж АКМ, а трохи пізніше його стали застосовувати і до АК-74. При цьому він дещо відрізнявся від попередньої версії тим, що була змінена форма рукоятки, а піхви стали виготовляти з міцної пластмаси. Крім цього, під стовбуром автомата був сконструйований спеціальний упор, до якого і примикав багнет-ніж. Холодна зброя тепер було однолезвійним, з кілька укороченим клинком з сильно загостреним кінцем.

Наявність пилки на клинку дозволяє запросто розпиляти сталеві прути. На піхвах є також спеціальний штифт овальної форми і фігурний виріз. Завдяки цьому багнет може виконувати функцію ножиць і перекушувати сталевий дріт. Загальна довжина «вироби 6 × 4» вийшла на 10 мм коротше попередньої моделі. Модифікації ножів випуску 1959 р застосовувалася також і на СВД.

Останній з Могікан"

Армійський багнет-ніж розробки 1989 р став останнім в цьому сімействі. «Виріб 6 × 5» застосовувалося як холодна зброя для ведення ближнього бою в моделях АК-74 всіх модифікацій, АК-100 і в автоматі системи Ніконова (94 року випуску). Не варто забувати, що і більш сучасні випуски СВД також оснащувалися «п'ятіркою». Якщо порівняти багнет-ніж АК-47 і «виріб 6 × 5», то можна простежити, яким доопрацюванням він піддавався за багато років.

Перш за все остання модель ножа відрізняється від попередніх версій більш гострою формою клинка, який має матове покриття. Серйозним доопрацюванням піддалася рукоятка вироби.

Тепер багнет ніж АКМ стало тримати в руці набагато зручніше завдяки наявності поперечних потовщень на рукоятці. До того ж на піхвах і рукояті повністю виключалася можливість зламати пластмасову частину, оскільки вони виготовлялися з надміцного стеклонаполненного поліаміду. Довжина виробу становить 260 мм, клинка - 160 мм, а його ширина дорівнює 29 мм. Штик-ніж АК-47, так само як і всі наступні моделі, має характерну особливість, яка полягає в тому, що діаметр кільця на ножі не змінювався і на всіх модифікаціях становить 17.7 мм.

Виріб 6х2 на практиці

Штик-ніж АК-47 (фото вище) зарекомендував себе як надійне і виключно зручна зброя для ведення рукопашного бою. Ніж увібрав в себе кращі елементи радянських бойових ножів. Він зручно сидить в руці, а довжина леза цього виробу обрана не випадково ─ ніж прекрасно балансує при роботі з ним.

Цікаво, що сталь клинка цієї моделі набагато м'якше більш пізніх модифікацій. У зв'язку з цим багнет-ніж АК-47 СССР не ламається при веденні ножового бою, а також витримує сильні удари і падіння на тверду поверхню. Спочатку не передбачалося, що 47-я модель багнета буде використовуватися для перекушування дроту або розрізання металу, тому спеціальних конструкторських рішень в ній не спостерігається. Зате, будучи і на автоматі, і в руці бійця, однаково добре вражає противника.

«Фінка» ─ один з прообразів армійських багнет-ножів

Радянські воїни завжди славилися своїм умінням вести рукопашний бій і досконало володіти холодною зброєю. Коли закінчувалися патрони, у радянського бійця завжди залишалася остання надія ─ НР-40, ніж розвідника випуску 1940 р Так, це саме та сама знаменита «фінка», яка наводила жах на ворога. Конструкція «ножа розвідника» багато в чому була запозичена у фінського ножа пуукко. "Фінка" дуже швидко завоювала популярність у Радянському Союзі, і незабаром ніж був прийнятий на озброєння.

Вона виготовлялася з міцної сталі, мала компактними розмірами і була дуже зручною у використанні. У дореволюційній Росії цей ніж випускався у величезних кількостях. Особливою популярністю користувалися Вачинское «фінки», які виготовлялися в Нижегородської області на заводі «Труд». Популярність клинка досягла небувалих висот. Він став широко застосовуватися в кримінальних колах Радянської Росії, і вже на початку 1930 р такий ніж був практично у кожного. До початку 1935 був введений заборона на виготовлення, зберігання та носіння зброї, в тому числі і холодного.

Про знаменитому «ножі НКВД»

Простим радянським громадянам заборонялося носити ножі. Однак це не стосувалося партійних працівників і службовців НКВД, які в 1935 році отримали фінські ножі виробництва Вачинское умільців як спецзасоби для самозахисту. За основу при виробництві цього холодної зброї була взята одна з моделей шведських ножів компанії Холмберг.

«Холмберговскіе фінки» були заборонені державою до використання їх населенням. По обидва боки ножа присутні доли, а перед рукояткою знаходиться гарда. Рукоятка вироби була карболитовой. Вважалося, що цей ніж був дуже зручним при роботі в ближньому бою і при утриманні його різними хватами. «Ніж НКВД» послужив прообразом холодної зброї радянських солдатів в початку 1940 р

«Вишня» для розвідників

Незважаючи на те що НА-40 був прийнятий на озброєння в СРСР, ножів катастрофічно не вистачало до початку війни. Особливо гостро потребували високоякісному ножі радянські десантники і розвідники. Тому в 1943 р з'явилася «Вишня» ─ ніж НР-43. Його прототипом послужив «ніж розвідника» 1940 випуску. Трохи пізніше рукоятка і лезо ножа стали трохи довший.

Дерев'яну рукоятку незабаром замінили пластмасовою зі сталевим оголовком. Довжина виробу становила 270 мм, а клинок був 158 мм. «Вишня» вкладалася в шкіряні піхви, які можна було вішати на ремінь. Після закінчення війни багато країн прийняв «ніж розвідника» в якості зразка для виготовлення холодної зброї для своїх силових підрозділів.

Історія не канула в Лету

Знамениті армійські ножі НА-40 і НР-43 «Вишня» досить довго пробули на озброєнні Радянської Армії. Ніж армійський випуску 1940 р пробув в якості зброї до середини 60-х років минулого століття, а 43-тя «Вишня» і донині застосовується в ряді силових структур Росії.

НР-43 користувався великою популярністю, що було враховано виробниками сучасного холодної зброї. Наприклад, Версмскій завод «Саро» випускає виріб НР-2000, прототипом якого послужила знаменита «Вишня».

«Дивізія чорних ножів»

У 1943 р на Златоустівській інструментальному комбінаті робочі виготовили партію клинків, яка була практично точною копією 40-ї моделі армійського ножа. Однак ці ножі відрізнялися від НА-40 тим, що мали чорне забарвлення. 3356 примірників клинків були передані бійцям добровольчого корпусу танкістів на Уралі.

Коли бійці прибули на фронт, то відразу німецькою розвідкою були названі «дивізією чорних ножів» через незвичайного кольору піхов і рукоятки. Бійці «шварцмессер-дивізіону» відчайдушно билися в боях. За бойові заслуги добровольчий корпус танкістів отримав звання «гвардійського».

Загальні вимоги до бойових армійських ножів

Для полегшення ведення рукопашного бою все бойові ножі повинні мати двосторонню заточку леза. Бажано, щоб його форма була листоподібною, що підвищує ефективність завдається удару противнику. Ширина бойового ножа не повинна бути менше 30 мм, оскільки саме широке лезо підвищує ріжучі якості виробу.

Щоб уникнути зіскакування руки на лезо необхідно, щоб рукоятка була забезпечена гардой або обмежувачем. Піхви повинні надійно утримувати клинок без застібок різного типу, щоб в разі необхідності ніж легко діставався швидким рухом руки. Маса ножа для ведення рукопашного бою не повинна перевищувати 300 гр. Оскільки армійські зразки призначені для виконання бойових завдань, які нерідко передбачають знищення ворога, то бойова зброя має бути пристосоване до метання. Тому важливу роль тут відіграє міцність збройової сталі.


Цікаві Статті

Риболовля на Десні: особливості, цікаві факти та відгуки

Риболовля на Десні: особливості, цікаві факти та відгуки

Риболовля на Десні є досить популярним заняттям серед жителів Росії і туристів. Протяжність річки становить понад тисячу кілометрів, а її води багаті різноманітними видами риб. Хоча така рибалка має і свої особливості, без дотримання яких очікувати великого улову не доведеться. Про те, як рибалити на Десні в різних регіона

Пастки для риби своїми руками: особливості, види та рекомендації

Пастки для риби своїми руками: особливості, види та рекомендації

Для лову риби винайдено чимало пристосувань. Був час, коли її ловили руками і з застосуванням кістяних гарпунів. Сьогодні використовують мережі і різні вудлища. Судячи з численних відгуків, досить ефективними при лові риби є пастки. Як стверджують фахівці, їх стали використовувати набагато раніше, ніж інші рибальські снасті. Незважаючи на те що на прилавках спеціалізованих магазинів є великий асортимент фірмових пристосу

Як зробити груди пружною в домашніх умовах: вправи, фото

Як зробити груди пружною в домашніх умовах: вправи, фото

У певний момент кожна жінка стикається з тим, що її груди втрачає колишню форму. Шкіра при цьому стає менш пружною і виглядає розтягнуто. Причин виникнення такого явища досить багато, і вік у цьому питанні не завжди стає вирішальним фактором. Повернути грудей колишній обсяг можна за допомогою пластичних операцій. Але не кожна представниця слабкої статі вирішиться на такі радикальні способи. До того ж вартість даного методу дуже висока.

Як прибрати жир з лобка: вправи для чоловіків і жінок

Як прибрати жир з лобка: вправи для чоловіків і жінок

У сучасному світі багато хто намагається вести здоровий спосіб життя і прагнуть зробити своє тіло красивим. Для цього чоловіки і жінки правильно харчуються, займаються спортом, дотримуються дієт, проявляють щоденну активність. У плані схуднення людина хоче позбутися від жиру абсолютно у всіх місцях, але виконуються вправи приносять результат не повністю на всьому тілі. А відбувається так тому, що фітнес-програми б

Російський баскетболіст Сергій Моня

Російський баскетболіст Сергій Моня

Сергій Моня - один з найвідоміших баскетболістів Росії. Природжений лідер, який прекрасно володіє баскетбольними навичками, а також незамінна душа компанії. Чемпіон Європи 2007 року, багаторазовий призер чемпіонату Росії, ПБЛ і Ліги ВТБ в складі безлічі команд ... Регалії і гідності цього чудового гравця можна перераховувати дуже довго. Зараз ми розповімо вам, хто ж такий Сергій Моня і як він став легендою російського баскетболу. Дитинство майбутнього чемпіона Сергій Оле

Аркадій Воробйов: біографія, спортивні досягнення, фото

Аркадій Воробйов: біографія, спортивні досягнення, фото

Аркадій Микитович Воробйов (1924-2012) - радянський важкоатлет, письменник, вчений. Любителі спорту добре знають ім'я цієї людини: професора, доктора медичних наук, учасника трьох олімпіад, заслуженого тренера СРСР та заслуженого майстра спорту СРСР. Таких видатних результатів вдавалося досягти далеко не кожному спортсмену. Воробйов Аркадій Микитович: біографія радянського важкоатлета Аркадій - виходець із селянської родини, шанованої в окрузі